Zaměstnanci německého veřejného sektoru se dohodnou se zaměstnavateli na mzdové dohodě

Zaměstnanci německého veřejného sektoru se dohodnou se zaměstnavateli na mzdové dohodě
Zaměstnanci německého veřejného sektoru se dohodnou se zaměstnavateli na mzdové dohodě

Berlín, 23. dubna (BNA): Zaměstnanci německého veřejného sektoru se dohodli na mzdové dohodě se zaměstnavateli, uvedla v sobotu Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová a odborový svaz Verdi, čímž ukončili spor, který narušil dopravní sektor v největší evropské ekonomice.

Dohoda pro zhruba 2,5 milionu pracovníků v sektoru následuje po arbitráži.

V rámci dohody obdrží každý německý pracovník celkem 3 000 eur ve splátkách bez daně až do února 2024, aby pomohl vyrovnat inflaci, uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Od března 2024 vzrostou mzdy v Německu o 200 eur měsíčně a ve druhém kroku dojde k nárůstu o 5,5 %, uvedla společnost.

Smlouva bude platit dva roky.

Verdi, která chtěla o 10,5 % více peněz, uvedla, že zahájí průzkum mezi svými členy, přičemž mzdová komise definitivně rozhodne 15. května.

„Dosáhli jsme prahu bolesti, když jsme se rozhodli udělat tento kompromis,“ řekl šéf odborové organizace Verdi Frank Werneke.

Nárůst životních nákladů v letošním roce vedl k některým z nejničivějších německých stávek za poslední desetiletí.

Spotřebitelské ceny v Německu v roce 2022 vzrostly o 9,6 %, ale cenové tlaky v posledních měsících polevily poté, co se zimní energetická krize v Německu neprojevila a problémy dodavatelského řetězce se zmírnily.

„Tato dohoda přináší zaměstnancům znatelnou úlevu. Nezdanitelné platby se rychle objeví v peněženkách,“ řekla Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová.

Minulý měsíc stávková akce Německých odborů Verdi a dbb podle Verdiho téměř zastavila železnice a letiště v největším německém výpadku za více než tři desetiletí.