Zákonodárci požadují informace o jednáních o cenách HHS pro antivirový lék COVID-19 Remdesivir, naléhají na Trumpovu správu, aby zajistila přístup a cenovou dostupnost

Senator Elizabeth Warren
Senator Elizabeth Warren

Senátoři Spojených států Elizabeth Warren (D-Mass.), Tina Smith (D-Minn.), Tammy Baldwin (D-Wis.), Bernard Sanders (I-Vt.), Všichni členové senátního výboru pro zdraví, vzdělávání, Práce a důchody (HELP); a Chris Van Hollen (D-Md.) a Sherrod Brown (D-Ohio) zaslali sekretariátu ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb (HHS) Alexovi Azarovi žádost o aktualizaci jednání o stanovení cen HHS se společností Gilead Sciences ohledně léčby jeho COVID-19 antivirový lék remdesivir, včetně toho, zda HHS plánuje napadnout monopolní kontrolu Gileadu nad tímto lékem, aby se snížily náklady a zajistila dostupnost léčby.

Minulý měsíc vydal Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) první úplné schválení terapeutického přípravku COVID-19 pro remdesivir Gilead Sciences, antivirové léčivo, které prokázalo mírnou účinnost při zkrácení střední doby zotavení z 15 dnů na 11 dní u pacientů hospitalizován s COVID-19.

V červenci zákonodárci nejprve vznesli u ministra Azara otázky ohledně přemrštěných nákladů na terapii pro americké pojišťovny, spotřebitele a daňové poplatníky a dosud nedostali odpověď. Na základě dohody s HHS společnost Gilead účtovala nemocnicím v USA 3 200 USD za léčbu remdesivirem – nejvyšší cena na světě, o 860 USD více než v jiných vyspělých zemích. Tento rozdíl představoval neočekávané příjmy Gileadu ve výši téměř půl miliardy dolarů na základě dohody společnosti s HHS o půl milionu léčebných kurzů. Vyšší americké ceny pravděpodobně vyústily ve vyšší soukromé pojistné pro jednotlivce a podniky, které poskytují zdravotní pojištění.

Ve svém dopise senátoři naléhají na Trumpovu správu, aby se dovolávala svého povinného licenčního úřadu podle 28 USC § 1498, který umožňuje federální vládě povolit výrobu této drogy.

„Gilead licencoval výrobce generik na výrobu léku pro jiné země, což dále snižuje cenu v zahraničí, a federální vláda může – a měla by udělat totéž – ve Spojených státech,“ napsali senátoři.

Kromě žádosti o odpověď na jejich dopis ze dne 16. července položili senátoři řadu otázek týkajících se současného stavu cenových jednání HHS s Gileadem a toho, zda úředníci plánují využít federální zadávací a výrobní orgány dostupné podle zákona CARES a obranné produkce Jednejte tak, abyste zajistili přístup k droze. Senátoři požádali o odpověď na jejich dopis nejpozději do 30. listopadu 2020.