Za co je každá policejní pobočka ve Španělsku zodpovědná?

Národní policie, místní policie, Civilní garda – Přemýšleli jste někdy, co přesně jednotlivé složky španělské policie dělají? Zde je vše, co potřebujete vědět.

Žena hovoří s důstojníky španělské národní policie u vchodu na hřbitov San Isidro v Madridu v dubnu 2023.
Žena hovoří s důstojníky španělské národní policie u vchodu na hřbitov San Isidro v Madridu v dubnu 2023.

Možná jste si všimli, že policie ve Španělsku je rozdělena do několika různých složek.

Nejběžnější a tři, které jste pravděpodobně viděli, jsou Policía Local , Policía Nacional a Guardia Civil .

Ale co vlastně dělají? Jsou odpovědní za různou policejní práci a jsou ve Španělsku více než tři policejní pobočky?

Zde je vše, co potřebujete vědět.

Policía Místní

Místní policejní síly ve Španělsku, někdy známé jako municipales , hlídají jednotlivá města, města nebo obce a jsou zodpovědné za velkou část každodenní policejní práce. Často mají mírně odlišné uniformy a policejní auta v závislosti na městě.

Pracují také po boku vnitrostátních orgánů (více o nich níže), ale jejich povinnosti obecně zahrnují řízení dopravy a parkování, předcházení trestné činnosti, řešení menších trestných činů a sporů a shromažďování zpravodajských informací.

Spolu s národní policií se také často používají k zabezpečení budov a akcí.

Místní policie na pláži Cala Comtesa v Calviá na Mallorce
Místní policie na pláži Cala Comtesa v Calviá na Mallorce

Národní policie

Národní policie ( Policía Nacional nebo Cuerpo Nacional de Policía ) provádí více skutečného vyšetřování závažných trestných činů se zaměřením na drogy, organizovaný zločin a gangy, ekonomickou, finanční a technologickou kriminalitu a nelegální hazard.

Jsou také zodpovědní za kontrolu vstupních a výstupních toků na státních hranicích, jakož i za prevenci, pronásledování a vyšetřování sítí nelegálního přistěhovalectví.

Celostátní policie má obecně tendenci se zaměřovat na větší města s 60 000 nebo více obyvateli, i když často je stále přítomna i v menších městech.

Také, pokud žijete ve Španělsku, pravděpodobně již víte, že musíte jednat s Policía Nacional , abyste získali své NIE/DNI a další oficiální dokumenty.

Národní policie je rozdělena do několika různých orgánů, se kterými jste se již mohli setkat:

 • TEDAX (jednotka výbušnin)
 • Special Operations Group (GEO)
 • Centrální jednotka pro služby pro rodinu a ženy (UFAM)
 • Jízdní jednotka
 • Policejní zásahová jednotka (UIP)
 • Jednotka psího průvodce (UEGC)
 • Technologická vyšetřovací brigáda (BIT)
 • Mobilní brigáda

Guardia Civil

Guardia Civil je národní četnická policie s vojenským statusem, což z ní technicky dělá mocnou policejní sílu ve Španělsku. Mají vlastní vojenská kasárna a odpovídají španělskému ministerstvu vnitra a ministerstvu obrany.

Civilní agenti Guardia hlídkují po celém Španělsku (včetně silnic a přístavů) a jsou zvláště prominentní na dálnicích, protože jsou zodpovědní za dopravní dohled a vymáhání cel.

Pro lidi určitého věku jsou Guardia Civil pravděpodobně nejznámější díky zvláštně tvarovaným kloboukům, které tradičně nosili ( el tricornio ), ale nejsou o nic méně běžné.

Cristina Moreno, první důstojnice španělské „Guardia Civil“ v ​​roce 1998.
Cristina Moreno, první důstojnice španělské „Guardia Civil“ v ​​roce 1998.

Agenti Guardia Civil jsou také zodpovědní za přesun nebezpečných vězňů a příležitostně zajišťují bezpečnost budov a lidí s vysokou hodnotou.

Existuje několik pododdělení Guardia Civil:

 • Služba ochrany přírody (SEPRONA)
 • Speciální zásahová jednotka
 • Občanská bezpečnost
 • Státní zastupitelství
 • Rezervní a bezpečnostní skupina
 • Letecká služba
 • Výbušniny a CBRN obranná služba

Mossos d’Esquadra

Mossos d’Esquadra, také známý jako „Mossos“, je policejní sbor v Katalánsku a přebírá odpovědnost za národní policii v regionu.

Členové katalánského regionálního policejního sboru Mossos d'Esquadra blokují ulici během shromáždění v Barceloně.
Členové katalánského regionálního policejního sboru Mossos d’Esquadra blokují ulici během shromáždění v Barceloně.

Ertzaintza

Podobně má Baskicko také svou vlastní policii, Ertzaintza, která přebírá většinu povinností národní policie a Guardia Civil v severním regionu.

Baskičtí policisté Ertzaintza hlídají stadion Anoeta v San Sebastiánu Real Sociedad
Baskičtí policisté Ertzaintza hlídají stadion Anoeta v San Sebastiánu Real Sociedad

Policía Venkov

Technicky vzato existuje také venkovská policie s názvem Policía Rural , jejímž úkolem je zajišťovat ochranu a bezpečnost občanů žijících na venkově. Někdy se také ve spolupráci s Guardia Civil ujímají řízení dopravy na venkovských silnicích a také vyšetřují trestné činy týkající se lovu a rybolovu.

Policía Portuaria

Pokud žijete na pobřeží, pravděpodobně jste viděli Policía Portuaria (přístavní policii), která je zodpovědná za bezpečnost v přístavech, a to jak námořních, tak říčních. Zodpovídá také za řízení přístavního provozu a všeobecnou prevenci trestné činnosti v oblasti přístavu.

Policía Turística

A konečně, Policía Turística (turistická policie) je odpovědná za veřejnou bezpečnost a ochranu v turistických oblastech a předcházení trestné činnosti související s cestovním ruchem. Policía Turística obvykle vidíte pouze v místech s velkou koncentrací turistů a jednotky jsou vytvářeny na podporu místních a národních sil v oblasti.