World Insights: Pravá verze amerických příběhů v roce 2020

World Insights Pravá verze amerických příběhů v roce 2020
Konfety jsou vidět na Times Square po oslavě Nového roku, v New Yorku, USA, 1. ledna 2021.

Bouřlivý rok 2020 opět zaměřil americkou výjimečnost, což je koncept, který se stal v 21. století anachronismem, říkají odborníci.

Před pandemií COVID-19 byla většina Američanů přesvědčena o příbězích, které všude kolem prodával Washington a které vykreslovaly zemi jako neochvějného a mocného obránce lidských životů, rovnosti a spravedlnosti.

Avšak v průběhu roku 2020 se ve Spojených státech vyvinul mnohem odlišný příběh o stejném protagonistovi, jak se ve Spojených státech objevila řada pohrom, od neutěšené reakce na COVID-19 až po nejrozporuplnější volby v historii USA.

Stejně jako americký spisovatel Evan Osnos napsal ve své nedávno vydané knize „pokusy roku 2020 rozložily některé z nejzákladnějších příběhů, které si Američané sami vyprávíme.“

Havarijní márnice COVID-19 složená z chladírenských přívěsů stojí na jižním Brooklynském námořním terminálu během pandemie COVID-19 v brooklynské čtvrti New Yorku, USA, 14. prosince 2020

PORUCHA OBSAHUJÍCÍ COVID-19

„Nejbohatší a nejmocnější země světa zpustošila i rudimentární reakce na pandemii – hledání masek a provádění testů,“ řekl Osnos.

Podle počtu v reálném čase zaznamenaného univerzitou Johns Hopkins University zaznamenaly Spojené státy více než 20,1 milionu případů COVID-19 a více než 347 000 úmrtí souvisejících, což vedlo svět co do počtu případů i počtu obětí.

„Je to ohromující a otupující číslo,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro Xinhua Sourabh Gupta, vedoucí pracovník Washingtonského institutu pro čínsko-americká studia. „Přesto se musíme vyrovnat s nesmyslnými debatami o svobodách jednotlivců a nošení masky.“

Odborníci přičítali neúspěch USA v zadržování viru absenci národní strategie, spolitizovaných politik a dezinformačních a konspiračních teorií, které umožnily pandemii zakořenit a stát se nekontrolovatelným.

„Vakuum vedení spojené s nekompetentností v zemi podniknout včasná opatření k zabránění šíření viru i po zjištění viru COVID-19“, to vše přispělo k neúspěchu USA, Sarwar A. Kashmeri, mezinárodní vztahy analytik na Norwich University, řekl Xinhua.

„V průběhu této pandemie byla politika překážkou iniciativ v oblasti veřejného zdraví,“ uvedl na začátku prosince článek s názvem Amerika potřebuje COVID-19 Reckoning na webové stránce Atlantiku.

„Ve Spojených státech došlo k velké dezinformaci a nedorozumění ohledně COVID-19,“ řekl Xinhua John Manzella, šéfredaktor The Manzella Report.

„Ve výsledku mnoho Američanů stále nechápe důležitost nošení masky nebo sociální distancování – problém, který velmi pravděpodobně vyústil ve vyšší ztráty COVID,“ řekl.

Dr. Anthony Fauci, přední odborník na infekční onemocnění v zemi, také varoval, že pandemie se „může ve skutečnosti zhoršit“ v příštích několika týdnech.

Podle předpovědí Washingtonského institutu pro metriky a hodnocení zdraví mohlo v příštích dvou měsících přijít o život dalších 193 000 Američanů.

Fotografie pořízená 14. prosince 2020 ukazují, že Bílý dům v dešti ve Washingtonu ve Spojených státech amerických.
Fotografie pořízená 14. prosince 2020 ukazují, že Bílý dům v dešti ve Washingtonu ve Spojených státech amerických.

ERODOVÁNÍ VEŘEJNÉ VÍRY V INSTITUCÍCH

Manzella poznamenal, že obnovení víry v americké instituce, jako je dobrá vláda, dobře fungující volební systém, spravedlivé soudnictví a řádná vlastnická práva, která chrání investice, je další výzvou, které zemi čelí.

Řada neočekávaných událostí, jako jsou protesty „Black Lives Matter“, zuřící zbraňové násilí a prohlubující se konflikty mezi stranami a sociálními skupinami, naznačily, že americké instituce ztrácejí důvěru Američanů.

„Klesající důvěra v americké instituce se rovná odštěpení stavebních bloků, které nakonec podporují náš model vytváření bohatství,“ řekl Manzella.

Nedávno konaná sága o amerických prezidentských volbách funguje podle expertů jako katalyzátor takového procesu narušování víry Američanů v instituce.

Nově zvolený prezident Joe Biden porazil prezidenta Donalda Trumpa „obrovskými 7 populárními miliony hlasů“ ve volbách 2020, přestože „pouze 45 000 hlasů“ ve státech Georgia, Arizona a Wisconsin změnilo majitele, což je „méně než 1 procento „z rozdílu v lidovém hlasování by podle Gupty měli Trump i Biden přesně 269 křesel na volební škole.

„Americký volební vysokoškolský systém je naprosto rozbitý,“ řekl Gupta.

„Velmi špatně to odráží současný stav Ameriky, že v roce, v němž země pro nedostatek čestného politického vedení utrpěla více úmrtí než všechny oběti amerických vojáků ve všech amerických válkách 20. století v kombinaci s výjimkou Druhá světová válka, úřadující prezident si nedokázal udržet úřad pouhých 45 000 hlasů! To je naprosto šokující, “řekl.

„To nebylo totální zavržení Trumpa a Trumpismu, v které tolik lidí doufalo. Místo toho to v některých kruzích představovalo objetí, přičemž Trump ve skutečnosti zvýšil celkový počet hlasů, které získal v roce 2016,“ uvedl Time zpráva.

Je to „šok, ne-li překvapení, pro ty, kdo touží po zemi, aby převrátila nový list,“ uvádí se ve zprávě.

„Systém volebních škol prohlubuje zbytečnou míru umělé polarizace a zaujatosti venkova vůči politickému systému, což má na konci dne důsledky pro reálný svět, jako jsou kontroverzní volby soudců. na sebe k horšímu, “řekl Gupta.

Fotografie pořízená 1. ledna 2021 ukazují budovu amerického Capitol Hill ve Washingtonu, DC, USA.
Fotografie pořízená 1. ledna 2021 ukazují budovu amerického Capitol Hill ve Washingtonu, DC, USA.

AMERICKÁ VYJÍMEČNOST JE OTŘESENA

Bouřlivý rok 2020 opět zaměřil americkou výjimečnost, což je koncept, který se v 21. století stal anachronismem, uvedli odborníci.

„Katastrofická reakce USA na COVID-19 je … produktem ostrovní izolovanosti v americké politice a kultuře, že americký způsob je vždy nejlepší, zaslepil vůdce země (a mnoho jejích občanů), aby potenciálně zachránili poučení z jiných zemí, “napsal Jeremy Konyndyk, vedoucí pracovník Centra pro globální rozvoj, ve svém článku„ Zahraniční věci „Výjimečnost zabíjí Američany“.

Doma byla americká výjimečnost postavena na „pozoruhodně dynamické podnikatelské linii země, která svým obyvatelům zajistila bezkonkurenční mezigenerační mobilitu“, uvádí Gupta.

Mezinárodně byla americká výjimečnost postavena na „americké vůdčí síle, kterou nejlépe ilustrovala její vlastní moc příkladu – a to bez ohledu na to, jaké obrovské vojenské schopnosti měla,“ řekl.

Ale nyní, na domácím trhu, se americký „mezigenerační stroj pro mobilitu zhroutil s ekonomickými zisky připadajícími na samý vrchol a na vrchol pyramidy příjmů a bohatství a zůstávající napříč generacemi v této bohaté kohortě,“ řekl Gupta.

„USA utrpěly v éře po studené válce obrovskou ztrátu z postavení, vzhledem k četným nelegálním válkám a nedodržování velmi mezinárodních pravidel, která sama stanovila po druhé světové válce,“ poznamenal.

„Už to také není motorem prosperity v zámoří, jako tomu bylo dříve,“ řekl Gupta a vysvětlil, že USA „již nemohou očekávat, že budou vést příkladem; musí se naučit vést konsensem jako„ první mezi opravdoví se rovná ‚v těchto nejistých dobách. „