Výzkumný kampus Teltow-Seehof

Výzkumný kampus Teltow-Seehof
Výzkumný kampus Teltow-Seehof

Výzkumný kampus Teltow-Seehof se může ohlédnout za bohatou historií. Institut Seehof, který byl založen v roce 1920 jako jeden z prvních ústavů zabývajících se výlučně výzkumem polymerů, v té době nebyl daleko od berlínského patentového úřadu a sloužil Vereinigte Glanzstoff Fabriken (VGF) jako výzkumné a patentové centrum. Několik vědců z celulózy, kteří se později stali známými po celém světě, zde zahájili svou vědeckou kariéru.

Po druhé světové válce ústav unikl vyvlastnění a v roce 1949 se stal ústavem Akademie věd NDR. I po znovusjednocení výzkumné pracoviště Teltow-Seehof nadále existovalo a stále existují čtyři přímí nástupci tehdejšího Ústavu pro polymerní chemii.

V neposlední řadě díky své dlouhodobé přemosťovací funkci mezi Berlínem a Braniborskem je dnešní Institut pro výzkum biomateriálů i nadále motorem vývoje ve výzkumném místě Teltow-Seehof a areál zůstává v pohybu. Otevřením Biomedicínského inženýrského centra II na konci roku 2010 byla v prostorách ústavu realizována první větší nová budova po znovusjednocení. První průkopnický ceremoniál pro koncepčně a přímo sousedící Centrum biomedicínského inženýrství III se konal 13. června 2014.

Stavba dvou výzkumných budov otevírá nové příležitosti pro výzkum v oblasti zdraví v regionu Berlín-Brandenburg. S přibližně 5 300 metry čtverečními podlahové plochy nabízejí rozšiřující budovy prostor pro ultramoderní laboratoře, další kapacity pro výuku a školení a rozšíření mezirezortní spolupráce v rámci výzkumu biomateriálů.