Všichni zaměstnanci americké ambasády byli evakuováni ze Súdánu, říká Bílý dům

Všichni zaměstnanci americké ambasády byli evakuováni ze Súdánu, říká Bílý dům
Všichni zaměstnanci americké ambasády byli evakuováni ze Súdánu, říká Bílý dům

Americká armáda evakuovala americký vládní personál z Chartúmu, řekl v sobotu prezident Joe Biden a dodal, že Washington pozastavuje operace na tamní ambasádě, protože boje mezi rivalskými veliteli Súdánu pokračují.

„Toto tragické násilí v Súdánu už stálo životy stovek nevinných civilistů,“ uvedl Biden v prohlášení. „Je to nerozumné a musí to přestat.“

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v prohlášení uvedl, že „veškerý personál USA a jejich rodinní příslušníci“ byli bezpečně evakuováni a že USA budou i nadále pomáhat Američanům v Súdánu při plánování jejich vlastní bezpečnosti, uvedla agentura Reuters.

Veškerý personál americké vlády a malý počet diplomatických pracovníků z jiných zemí byl evakuován během operace, která odstranila méně než 100 lidí, uvedli američtí představitelé.

Do evakuace se zapojilo něco málo přes 100 amerických jednotek speciálních operací, které vstupovaly do Súdánu a opouštěly ho, aniž by na ně válčící frakce na zemi střílely, uvedli američtí vojenští představitelé.

Další cizí státní příslušníci začali v sobotu evakuaci z přístavu v Rudém moři v Súdánu. Japonské zprávy TBS uvedly, že zaměstnanci Organizace spojených národů včetně japonských občanů a jejich rodin budou ze Súdánu evakuováni již v neděli.

Krvavý nápor městské války uvěznil v súdánském hlavním městě velké množství lidí, vyřadil z provozu letiště a některé silnice se staly neprůjezdnými.

OSN a cizí státy vyzvaly soupeřící vojenské vůdce, aby dodržovali vyhlášená příměří, která byla většinou ignorována, a aby otevřeli bezpečný průchod pro prchající civilisty a dodávky naléhavě potřebné pomoci.