USA dávají Indii „volný průchod“, protože se prohlubují obavy z čínské rivality

Bidenova administrativa se rozhodla zůstat veřejně zticha o demokratickém sestupu Indie, podle vysokých amerických představitelů, protože USA zintenzivňují úsilí udržet Dillí na své straně v soupeření s Čínou.

Tlak indického premiéra Naréndry Módího na náboženské menšiny a média je znepokojující, stejně jako cílení jeho strany na opoziční zákonodárce, uvedli představitelé, kteří žádali, aby nebyli identifikováni při diskuzích o vnitřních jednáních. Ale rozhodnutí z velké části upustit od kritiky Modiho přichází v době, kdy rostoucí obavy o Čínu činí Indii stále důležitější pro geopolitické a ekonomické cíle USA v Indo-Pacifiku.

Rozhodnutí o zacházení s Indií je příkladem toho, jak důraz prezidenta Joe Bidena na lidská práva – a jeho rámování globálního konfliktu mezi demokraciemi a autokraciemi – narazil na strategickou realitu světa, o který soupeří soupeři jako Čína a Rusko. větší kontrola.

Takže zatímco silné obranné vazby Nového Dillí s Ruskem a jeho rozsáhlé nákupy ruské ropy vyvolaly po invazi na Ukrajinu kontrolu ze strany amerických zákonodárců , administrativa věří, že potřebuje Indii, aby tuto ropu nakupovala, aby udžela ceny nízké. A rostoucí obavy z rostoucí asertivity Číny za Si Ťin-pchinga pomohly sblížit USA a Indii ještě více, řekli tito lidé.

„Indie získává tento bezplatný průkaz kvůli Číně,“ řekl Manoj Josi, člen nadace Observer Research Foundation v Novém Dillí, který radil předchozím indickým administrativám v otázkách národní bezpečnosti. „Jediná země v Asii, pokud jde o velikost a potenciál, která dokáže vyvážit Čínu, je Indie.“

„Indie získává tento bezplatný průkaz kvůli Číně,“ řekl Manoj Joshi, člen nadace Observer Research Foundation v Novém Dillí, který radil předchozím indickým administrativám v otázkách národní bezpečnosti. „Jediná země v Asii, pokud jde o velikost a potenciál, která dokáže vyvážit Čínu, je Indie.“

Na znamení úzkých vazeb se Biden letos v létě chystá hostit Modiho na státní večeři ve Washingtonu. Zatímco Biden možná naléhá na Modiho, aby zaujal explicitnější postoj k Ukrajině, jeden americký představitel řekl, že je pochybné, že by Nové Dillí Rusko veřejně pokáralo, vzhledem k jejich úzkým obranným vazbám.

‚Pravidelně se zapojovat‘

Na otázku, zda se administrativa zdráhá kritizovat Modiho, John Kirby, mluvčí Národní bezpečnostní rady, v prohlášení uvedl: „Stejně jako s jinými národy po celém světě pravidelně jednáme s indickými vládními úředníky na vysokých úrovních o otázkách lidských práv. včetně svobody náboženského vyznání nebo přesvědčení.

Američtí představitelé také často poukazovali na dodávky humanitární pomoci z Indie na Ukrajinu, stejně jako na Modiho komentáře ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že „dnešní doba není válkou“.

Indické ministerstvo zahraničí to odmítlo komentovat. Indický ministr zahraničí Subrahmanyam Jaishankar se netajil rozhodnutím své země nevolit si strany bez ohledu na to, co mohou chtít ostatní, což je ozvěnou indického vedení v době studené války, kterému se říkalo „hnutí nezúčastněných“.

„Ať už se jedná o Spojené státy, Evropu, Rusko nebo Japonsko, snažíme se zajistit, aby všechny vazby, všechny tyto vazby pokračovaly, aniž bychom usilovali o exkluzivitu,“ řekl Jaishankar během návštěvy Dominikánské republiky minulý měsíc.

Zatímco Indie zastiňuje Čínu jako nejlidnatější zemi světa s více než 1,4 miliardami lidí, Bidenova administrativa věří, že je nemožné vyřešit naléhavé globální problémy, jako je změna klimatu, bez Dillí, řekl jeden z úředníků, a země zůstává ústřední součástí USA. Indo-pacifická strategie.

To vedlo k relativnímu mlčení o otázkách, o kterých by USA normálně veřejně a nahlas hovořily.

Nedávno indická vláda zakázala kritický dokument o Modim zveřejněný BBC a vyslala federální daňové úřady, aby provedly razii v kanceláři britské zpravodajské organizace v Dillí.

Modiho hinduistická nacionalistická strana Bharatiya Janata Party také vyhrála případ pomluvy proti hlavnímu vůdci politické opozice Rahul Gandhi, kvůli kterému byl vyhozen z parlamentu. Modiho vláda také udusila místní a mezinárodní nevládní organizace zahraničním financováním.

Ruské zbraně

Další indické kroky také narážejí na větší strategické spojení s Washingtonem: V posledních měsících Indie přislíbila užší obranné vazby s Ruskem. Přestože se Indie snažila omezit nákupy některých ruských zbraní, její armáda má více než 250 bojový letounů ruské výroby, sedm ruských ponorek a stovky ruských tanků. Také obdržela ruské systémy protiraketové obrany S-400 navzdory snahám USA zabránit tomu, aby tyto nákupy pokračovaly.

„Prezident Biden by byl nedbalý, kdyby nenastolil otázku Ruska a nezopakoval důležitost podpory ukrajinské suverenity a nevysvětlil, proč je to důležité pro indicko-pacifický region,“ řekla Lisa Curtisová, která byla vrchní ředitelkou Rady národní bezpečnosti pro Jižní a Střední Asie za bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

„Nemá smysl předstírat, že v tak zásadní otázce nemáme vážné rozdíly,“ řekl Curtis, který řídí indicko-pacifický bezpečnostní program v Centru pro novou americkou bezpečnost.

Ropná politika

Spojené státy se také posunuly od obav z rozsáhlých nákupů ruské ropy ze strany Indie, přestože země odmítá iniciativu Skupiny sedm, která by stanovila strop na cenu, za kterou se prodává.

Na jednom setkání v Dillí mezi americkými a indickými představiteli po invazi na Ukrajinu řekl americký diplomat vysokému indickému úředníkovi, že pokud by jejich rafinerie nenakupovaly ruskou ropu a neuváděly ji zpět na globální trhy, ceny ropy by mohly vylétnout až na 180 dolarů. sud, podle osoby obeznámené se schůzkou.

Indičtí představitelé vždy považovali západní kritiku jejich nákupů ropy za pokryteckou, vzhledem k tomu, že indické rafinerie jednoduše uvádějí produkt na globální trhy – v mnoha případech pro americké a evropské kupce.

Jaishankar, ministr zahraničí, se často odvolával na širší sentiment v takzvaném globálním Jihu, když hájil pozici své země vůči Ukrajině uprostřed prudce rostoucích cen potravin a energií, které vyvíjely obrovský tlak na chudé země. Odmítl obavy USA ohledně stavu lidských práv v Indii a řekl, že „lidé mají právo mít o nás názory“.

Pozice USA vůči Indii odráží kalkulaci, kterou musely v minulosti několikrát provést, nejvýrazněji se Saúdskou Arábií. Poté, co během své prezidentské kampaně prohlásil, že Saúdskou Arábii prohlásí za „vyvrhele“, musel Biden ustoupit, když hledal pomoc království v boji proti Íránu a udržení nízkých cen ropy.

„Chápu neochotu vlád“ postavit se Modimu,“ řekl Shashi Tharoor, vysoký zákonodárce v opoziční Kongresové straně. „Na straně Západu a dalších zemí jihovýchodní Asie je prvořadý strategický zájem zůstat na pravé straně Indie.“