Španělský premiér požádá Bidena, aby poslouchal Čínu a Brazílii ohledně Ukrajiny

Madrid se shoduje s Washingtonem na nezákonnosti ruské invaze na Ukrajinu a nutnosti vyzbrojit kyjevské síly.

Ale staví se jako prostředník kvůli svým úzkým vazbám na země Latinské Ameriky a smířlivějším vztahům s Pekingem.

První schůzka obou spojenců z NATO v Bílém domě se koná jen několik týdnů před tím, než Sanchez převezme na druhou polovinu roku předsednictví v Radě Evropské unie.

Sanchez navštívil Peking v březnu a minulý měsíc v Madridu přijal brazilského prezidenta Luize Inacia Lulu da Silvu.

Čína je spojencem Ruska a prosazuje alternativní mírový plán k tomu, který prosazují spojenci NATO. Lula také učinil kontroverzní prohlášení o ukončení konfliktu na Ukrajině, od kterého se Sanchez distancoval.

Sanchez však Bidenovi sdělí rozdílné názory Pekingu a Brazílie, které jsou také ovlivněny válkou, uvedl zdroj.

Setkání se koná v době, kdy se Evropa snaží posílit domácí průmysl a zajistit spolehlivé zdroje surovin a energie a také najít způsoby, jak konkurovat zeleným dotacím vyhlášeným Bidenovou administrativou v rámci zákona o snižování inflace.

Sanchez nastíní Bidenovi koncept „otevřené strategické autonomie“, ústřední politiku jeho nadcházejícího evropského mandátu, která podle druhého vládního zdroje nemá za cíl směřovat k protekcionismu, ale snížit „zranitelnost Evropy“.

Na programu mezi oběma vůdci bude také potenciální spolupráce při výrobě a/nebo dodávkách mikročipů a polovodičů a využívání minerálů vzácných zemin z Latinské Ameriky.