S&P varuje 13 ropných a plynárenských společností před nižšími ratingy

Ratingová agentura říká, že ropným a plynárenským společnostem hrozí přechod na energii, kolísání cen a slabší ziskovost

S&P varuje 13 ropných a plynárenských společností před nižšími ratingy
S&P varuje 13 ropných a plynárenských společností před nižšími ratingy

Globální hodnocení S&P v úterý varovalo 13 ropných a plynárenských společností, včetně společností ExxonMobil, Shell a Total, před snížením ratingu tak, aby odráželo rostoucí riziko změny energie, nejistotu trhu a potenciální nižší ziskovost jejich podniků.

Agentura ve svém prohlášení uvedla, že by mohla během několika týdnů snížit jejich kreditní hodnocení, protože energetický přechod, kolísání cen a slabší ziskovost zvyšují rizika pro producenty ropy a zemního plynu.

Zdůrazňuje tlaky na ziskovost, konkrétně návratnost kapitálu v důsledku vysokých úrovní kapitálových investic dolaru v letech 2005–2015 a nižších průměrných cen ropy a zemního plynu od roku 2014, agentura uvedla, že tyto faktory jsou „nyní pro hodnocení důležitější než dříve . “

Mezi společnosti zařazené na „CreditWatch“ s negativními důsledky patří australská společnost Woodside Petroleum i nadnárodní společnosti Chevron, Exxon Mobil, Imperial Oil, Royal Dutch Shell, Shell Energy North America, Canadian Natural Resources, ConocoPhillips a francouzská skupina Total.

S vědomím, že agentura na konci přezkumu neočekává snížení svých hlavních ropných ratingů o více než jeden stupeň, agentura přesto nevyloučila kombinaci revize průmyslového rizika a dalších významných faktorů vedoucích ke snížení ratingu o dva stupně, zejména vzhledem k potenciálu negativních překvapení po dopadech COVID-19 v roce 2020.

Kromě hodnocení úvěrového rizika zahrnujícího čínské národní ropné giganty CNOOC a CNPC agentura uvedla, že její úvěrový výhled pro BP a Suncor Energy byl revidován ze stabilního na negativní.