Šéf BMW považuje odchod od spalovacího motoru za „politicky nebezpečný“

EU slaví konec dieselových a benzínových motorů od roku 2035 jako historické rozhodnutí. Automobilová lobby naopak projekt považuje za „nedbalý“. Ale zdá se, že nesouhlasí.

Měsíce bylo jasné: pravděpodobně přijde konec nových aut se spalovacími motory. Nyní je to oficiální. Vyjednavači států EU a Evropského parlamentu se nakonec ve čtvrtek pozdě večer shodli, že od roku 2035 se budou v EU prodávat pouze nová auta, která nevypouštějí skleníkové plyny. Rozhodnutí by mělo být možné znovu přezkoumat v roce 2026.

O rozhodnutí se diskutovalo celé měsíce. Především automobilová lobby a FDP vedly kampaň alespoň za oslabení konce spalovacích motorů. Spolková vláda v létě na celodenních jednáních diskutovala, zda by Německo mělo souhlasit. Po krachu koalice mezi spolkovou ministryní životního prostředí Steffi Lemke (Zelení) a ministrem financí Christianem Linderem (FDP) nebylo jasné, zda Německo bude s návrhem EU vůbec souhlasit. Ministerstvo životního prostředí se například vyslovilo pro jasný konec spalovacích motorů a FDP vedla kampaň za „technologicky neutrální řešení“.

SPD a Zelení dostali  na poslední chvíli »ano« od lídra FDP Christiana Lindnera . Jeho podmínka: FDP by souhlasila pouze tehdy, pokud by EU jako možnost zahrnula i e-paliva . Ve skutečnosti se tato poznámka pod čarou nyní stala kompromisem: Evropská komise chce prověřit, zda by v budoucnu nemohlo být použití takzvaných e-paliv pro automobily.

Šéf FDP byl proto po čtvrtečním večerním rozhodnutí EU spokojen. Mluvil o „moudrém rozhodnutí, které zajišťuje otevřenost technologiím“. Spolkový ministr dopravy Volker Wissing (FDP) také uvítal, že není ze stolu používání takzvaných e-paliv při tankování aut, po kterém jeho strana volá . »To je nesmírně důležité pro dosažení našich klimatických cílů. K tomu musíme využít všechny dostupné technologie šetrné ke klimatu,“ řekl Wissing.

Zatímco čistě akumulátorové elektromobily jsou nabíjeny elektřinou, synteticky vyrobená e-paliva lze tankovat podobně jako naftu a benzín. Kritici se však domnívají, že syntetická paliva jsou potřeba mnohem naléhavěji v jiných odvětvích, jako je lodní doprava nebo letectví, než v silniční dopravě. Jejich výroba je navíc extrémně energeticky náročná – je k tomu potřeba mnohem větší množství elektřiny než na provoz bateriových vozů.

Automobilová lobby označila rozhodnutí za „nedbalé“

Za rozhodnutím stojí i další dvě strany semaforů: mluvčí klimatické politiky SPD v Evropském parlamentu Tiemo Wölken kompromis ocenil. Je to dobré pro klima, ale také vytváří jistotu plánování pro automobilový průmysl. Poslanec za Zelené Michael Bloss hovořil podle tradice Olafa Scholze o „bodu obratu“. Jak se očekávalo, Zelení se k dohodě o e-palivech staví kriticky a polemicky komentují: „FDP to může považovat za vítězství, ale ne každý si může dovolit tuto mentalitu Porsche.“

Řada automobilek se na konec spalovacích motorů připravovala už delší dobu – a chystají se tak dříve. Šéf hlavní značky Volkswagen Thomas Schäfer nedávno oznámil, že jeho společnost bude v Evropě vyrábět pouze elektromobily „nejpozději do roku 2033“.

Německá asociace automobilového průmyslu (VDA)  se však vyslovila proti konci spalovacích motorů : „Stanovovat cíle pro období po roce 2030, aniž by bylo možné provést odpovídající úpravy na základě aktuálního vývoje, je nedbalé,“ uvedla prezidentka VDA Hildegarda. Müller. Jako příklad uvedla rozšíření dobíjecí infrastruktury. Zasazovala se také o používání e-paliv pro stávající flotilu spalovacích motorů.

Průmysl zjevně není v této otázce zcela zajedno. Zatímco VW se zdá, že se s koncem spalovacích motorů smiřuje, šéf BMW Oliver Zipse  dokonce považuje zákaz spalovacích motorů za „politicky nebezpečný“. „Pokud je vlastnictví auta najednou dostupné jen bohatým lidem, je to nebezpečná věc.“ BMW podporuje ambiciózní předpisy týkající se vozidel, ale stanovení pevného data pro ukončení prodeje spalovacích motorů by také mohlo znamenat, že lidé zůstanou svá stará auta jezdit – » a to není to, co chceme«.

Vyjednavač za Křesťanskodemokratickou skupinu EPP sdílí obavy automobilové lobby: »Úplný zákaz technologie zachází příliš daleko. Z našeho pohledu měla existovat dobrovolná regulace pro klimaticky neutrální biopaliva a syntetická paliva,“ uvedl politik CDU Jens Gieseke.

Ekologické skupiny: Konec spalovacích motorů je příliš pozdě

Bruselský ekologický think-tank Transport & Environment naopak považuje rozhodnutí EU za „dlouho opožděné“. »To je dobré nejen pro naše klima a kvalitu ovzduší, ale také pro německý automobilový průmysl. Velcí výrobci neustále přecházejí na elektrické a dlouhodobě si přejí přehlednost a jistotu investic. To je nyní případ,“ říká Stef Cornelis, ředitel T&E.

Jiní by doufali ve více: „Z hlediska klimatické politiky je konec pro nová auta se spalovacími motory minimálně o pět let pozdě,“ říká Jens Hilgenberg ze sdružení na ochranu životního prostředí BUND.

Greenpeace to také tak vidí. Ekologická nevládní organizace chce dokonce výstup před rokem 2030: „Nová auta se spalovacími motory by měla být zakázána nejpozději do roku 2028,“ říká mluvčí Greenpeace Lorelei Limousin. Oznámení bylo dokonalým příkladem toho, jak se politici mohou „vyhřívat na prospěšném titulku,“ poznamenala. Realita opakovaného selhání z hlediska klimatu je zastřena.