Rybáři v Číně čelí desetiletému zákazu používání řeky Jang-c ‚

Rybáři v Číně čelí desetiletému zákazu používání řeky Jang-c '
Rybáři v Číně čelí desetiletému zákazu používání řeky Jang-c ‚

Ve čtvrtek se ve Wu-chanu, hlavním městě středočínské provincie Chu-pej, konalo slavnostní zahájení zákazu rybolovu v klíčových vodách řeky Jang-c ‚.

Podle plánu ústřední vlády nyní platí v pivotních vodách Yangtze, nejdelší čínské řeky, úplný desetiletý zákaz rybolovu.

Ma Xinglin, bývalá rybářka ve věku 49 let v jihozápadní čínské provincii S‘-čchuan, byla svědkem masivní změny v životech rybářů podél řeky Jinsha, horní části Yangtze.

„V 80. letech bylo možné snadno chytit 10 kg ryb pomocí rybářské sítě na hejno. Ale kolem roku 2000 bylo těžké se uživit rybolovem s menším počtem ryb v řece,“ řekla Ma.

Jang-c'-ťiang
Jang-c‘-ťiang

Po celá desetiletí vedla urbanizace a lodní doprava podél řeky Yangtze ke snížení nebo zániku vodních stanovišť. Zemědělská hnojiva a pesticidy také vedly ke znečištění řeky, uvedl Wei Qiwei, výzkumný pracovník z výzkumného ústavu pro rybolov v Yangtze River v rámci Čínské akademie věd o rybolovu.

V posledních letech regiony na úrovni provincie podél řeky zintenzivnily úsilí o ochranu „mateřské řeky“ čínského národa. V roce 2019 zřídila provincie Jiangxi ve střední části řeky svůj první meziregionální soud pro ekologické zdroje v národní rezervaci jezera Poyang. Je to největší sladkovodní jezero v zemi v povodí řeky Jang-c‘-ťiang.

„Zjistili jsme, že počet Coilia nasus v jezeře se znásobil ve srovnání s předchozím rokem v roce 2020,“ řekl Gao Xiaoping, zástupce ředitele institutu pro výzkum vodní vědy v Jiujiang City v Jiangxi.

Provincie Hunan, která se rovněž nachází ve středním toku řeky, uzavřela a demontovala všech 39 nelegálních moří podél hlavního proudu řeky Jang-c ‚a obnovila tam ekologické prostředí. Provincie také podél řeky vysázela více než 1300 hektarů lesa.

V roce 2019 poklesla průměrná koncentrace celkového fosforu v oblasti jezera Dongting, druhého největšího sladkovodního jezera v povodí řeky, o 41 procent ve srovnání s rokem 2015. Se zlepšením kvality vody jezero také zimovalo více než 246 000 vodní ptáci v roce. Je to nejvyšší počet za posledních deset let.

Při přísném provádění politiky zákazu rybolovu regiony již zavedly řadu opatření, která se postarají o dobré životní podmínky rybářů. V Hunanu pomohla vláda více než 16 000 rybářům se změnou zaměstnání, což je více než 97 procent z celkového počtu, kteří měli v úmyslu zaměstnání. Všichni rybáři, kteří splňují podmínky v provincii, byli zahrnuti do systému starobního pojištění.

Na místě provedla hodnocení rybářských člunů a sítí externí hodnotící agentura. Sjednocený kompenzační fond zajistí jejich zájmy, uvedl úředník provinčního zemědělství Wang Yuanbao.

Shi Zhongfang, bývalý rybář ve městě Yuanjiang, nyní provozuje restauraci s tradiční rybářskou kuchyní. „Budoucí generace budou mít prospěch z toho, co děláme nyní,“ řekl.

„Můžeme najít práci na jiných místech, i když nemůžeme lovit v jezeře Poyang,“ řekl Ye Xin, rybář z městečka Wucheng v Jiangxi. „Městys nyní podporuje cestovní ruch, což nám přinese více pracovních příležitostí.“

„Díky zákazu rybolovu si už nemusím dělat starosti s bezpečím svého manžela. Stále lovil před dvěma lety a kdykoli se zvedl vítr, měl jsem srdce v ústech,“ řekl 66letý muž Li Qiying, který žije v Zhicheng Township, Hubei.

Li Qiying lovila se svým manželem na řece Jang-c‘-ťiang. V roce 1985 její 1,5letý syn náhodou spadl do řeky a utopil se během rybářského výjezdu. Od té doby přestala rybařit a starala se o rodinu na pevnině.

„Není pro nás těžké najít práci poblíž domova,“ řekla Liu Zekui, bývalá rybářka. Dodal, že ve městě je mnoho továren a vláda také uspořádala několik kol školení dovedností a veletrhů pracovních příležitostí.

Ve vesnici Baishuigang je zřízeno několik výstavních místností, které slouží k vystavení různých rybářských nástrojů, jako jsou háčky, kartáče a sítě, na památku jejich 100 let staré rybářské kultury.

„Neměli bychom zapomínat na své kořeny, i když už nelovíme,“ řekl Li Chunmei, šéf strany ve vesnici.