Rusko odkoupilo tisíce traktorů Zetor za více než půl miliardy eur

Česká firma ovládaná Slováky bude mít do roku 2022 hodně práce
Podepsala smlouvu na dodání 6 000 kusů traktorů Forterra
Rusové projevili zájem i o další modely značky

Firmě Zetor se podařil husarský kousek. Po dohodě s ruskou protistranou se zavázala dodat v průběhu několika let až 6 000 ks strojů ze svých dílen. Zaměstnanci se tak mohou těšit na dostatek práce do roku 2022. Na rozdíl od automobilového byznysu, který momentálně již několik let vzkvétá, je na tom trh se zemědělskými vozidly rozdílné. Útlum a rapidní pokles prodeje je zde cítit již několik let.

Rusko miluje traktory
Současnou krizi považují výrobci traktorů za mnohem horší než tu v roce 2008, která smetla z povrchu zemského množství firem. Výrobci se tak musí obracet, aby přežili a hledat nové možnosti a zákazníků. Mezi trhy, které traktorová krize nepostihla, patří Rusko. Ruští obyvatelé jsou jednoduše zemědělci a milují silné stroje. Tomu odpovídá i jejich obrovský zájem o ně. Ten z roku na rok sílí. Rusové se, jednoduše řečeno, do traktorů úplně zbláznili.

Kdo pronikne na ruský trh, má vyhráno. Slovenská skupina HTC Holding, která firmu Zetor vlastní, tak začala tažení právě v Rusku. O tom, že tato aktivita nevyšla nazmar, svědčí i její smělé plány. Díky spolupráci s ruským partnerem – Kovrovským elektro-mechanickým závodem (KEMP), se Zetoru otevírají netušené možnosti. První spolupráci navázali již v říjnu tohoto roku na veletrhu v Brně, kdy se zavázaly dodat 450 kusů traktorů Forterra v průběhu roku 2018.

Spolupráce tak utěšeně pokračuje. Ruský partner projevil zájem io předmontované sety z jiných modelových řad. Kromě toho se mu líbily i motory Zetor. Tyto požadavky byly zakotveny v memorandu, které český prezident Miloš Zeman minulý týden v Rusku osobně podepsal za účasti zástupců vlád obou zemí. Kromě samotných strojů a motorů se firma zavázala poskytnout Rusům technickou podporu při výrobě traktorů.