Rostoucí ceny nemovitostí v Austrálii

Rostoucí ceny nemovitostí v Austrálii
Rostoucí ceny nemovitostí v Austrálii

V současné době se kupci nemovitostí vracejí zpět na australské trhy s bydlením a všichni se chtějí uchytit, protože hodnoty nemovitostí v mnoha regionech rostou. Mnoho lidí vycítilo, že mezi kupujícími začíná stoupat úroveň FOMO (strach ze ztráty).

Hledají však omezené zásoby, přičemž sedm z osmi hlavních měst Austrálie má na prodej výrazně méně nemovitostí než před 12 měsíci. Silná poptávka v době omezené nabídky musí vést k růstu cen nemovitostí. Poptávka kupujících nikdy nebyla tak silná a všechny ukazatele nadále ukazují na větší růst.

Rostoucí hodnoty bydlení se vyskytují na pozadí nízké inzerované nabídky a rostoucí aktivity kupujících. Úrovně zásob začaly v roce 2021 v těsné pozici, ale nové výpisy ve Victoria jsou nyní o 10 procent více než před rokem.

Rostoucí ceny nemovitostí v Austrálii
Rostoucí ceny nemovitostí v Austrálii

Příznivé prodejní podmínky vedly k prudkému nárůstu nových příslibů půjček na bydlení. Australský statistický úřad uvádí, že nové přísliby úvěrů na bydlení, s výjimkou refinancování stávajících půjček, v prosinci vyskočily o 8,6 procenta na 26 miliard dolarů, čímž se celková částka za kalendářní rok 2020 zvýšila na 246,3 miliardy dolarů – nejvyšší roční součet od roku 2017.

V lednu zaznamenala skupina Ray White Group odbavení u 140 645 skupin kupujících v 7461 seznamech na národní úrovni. Data z přední skupiny nemovitostí ukazují 25% nárůst kupujících, kteří se od listopadu přihlásili na otevřené domy.

Jen v Novém Jižním Walesu se během ledna zúčastnilo 45 138 skupin, které se zúčastnily otevřených domů v 2557 seznamech. Aukce byly rovněž stejně dobře navštěvovány a v loňském roce vzrostly, zejména v Sydney, kde průměrná registrovaná nabídka dosáhla minulé soboty 7,7, zatímco průměrných aktivních zájemců bylo 4,5. S touto vášnivou aktivitou dražitelů dokázala síť Ray White Sydney dokončit den s obrovskou mírou 78,8% vyklizení.

Tento víkend se do aukce chystá skromný dům na západě Sydney, který kdysi vlastnil bývalý premiér Gough Whitlam. Ředitel Ray White Canterbury Manuel Roussakis uvádí na trh původní dům se čtyřmi ložnicemi na adrese 32 Albert St, Cabramatta (na obrázku výše), který od roku 1956 do roku 1978 vlastnili Whitlamové.
Jeden z gigantů australské politiky, nejpamátnější moment pana Whitlama, byl 11. listopadu 1975 zástupcem královny v Austrálii sirem Johnem Kerrem odvolán jako předseda vlády.

„Provedli jsme hodně výzkumu a podařilo se nám odhalit časovou osu vlastnictví.“ Rodina Whitlamů vlastnila dům od roku 1956 do roku 1978. Dům vlastnil po celou dobu svého působení ve funkci předsedy vlády a jeho odvolání, “uvedl Roussakis.

„Tento dům je opravdovým kouskem australské historie a je to poprvé, co je na trhu nabízen za více než 30 let.“

Dům v jedné z nejuznávanějších ulic Cabramatty nabízí velký pozemek o ploše 670 metrů čtverečních, zatímco ikonická rezidence je plná charakteru a kouzla z poloviny století.

„Dům zjevně potřebuje rekonstrukci, ale jednorázová architektonicky navržená rezidence představuje ideální příležitost pro přidanou hodnotu a vytvoření ideálního rodinného domu.“