První zahraniční výletní loď za 3 roky připlouvá do Japonska

Výletní loď Amadea, kterou provozuje německá společnost Phoenix Reisen, ve středu vplouvá do přístavu Shimizu v prefektuře Šizuoka s horou Fuji v pozadí.
Výletní loď Amadea, kterou provozuje německá společnost Phoenix Reisen, ve středu vplouvá do přístavu Shimizu v prefektuře Šizuoka s horou Fuji v pozadí.

Zahraniční výletní loď zakotvila ve středu v přístavu v prefektuře Šizuoka, aby se stala prvním takovým plavidlem, které dorazí do Japonska přibližně za tři roky po vládou nařízeném pozastavení plaveb kvůli pandemii koronaviru.

Zastávka výletní lodi Amadea v přístavu Shimizu ve středojaponském městě Shizuoka byla prvním z 212 plavidel, která měla do země dorazit v roce 2023, přičemž se očekává, že některé lodě budou zastavovat více přístavů.

Loď Amadea, provozovaná německou firmou Phoenix Reisen GmbH, se svými přibližně 500 cestujícími a 300 členy posádky, přistála kolem 8. hodiny ráno za jasného počasí s výhledem na blízkou horu Fuji. Bylo přivítáno vystoupením taiko bubnů hudebníků včetně některých z místní oblasti.

Cestující v maskách začali vystupovat po deváté hodině ráno po dokončení zdravotních kontrol na palubě.

69letá Němka cestující se svým manželem řekla, že ji pohled na japonskou ikonickou horu dojal a že se těší na návštěvu svatyně.

Loď o hmotnosti 29 000 tun, která 25. února vyplula ze Saipanu na Severních Marianách, má ve středu večer odplout ze Šizuoky do Tokia.

V roce 2019, před vypuknutím pandemie, výletní lodě uskutečnily v Japonsku 1 932 přístavů a ​​přivezly s sebou asi 2,15 milionu turistů, kteří utratili odhadem 80,5 miliardy jenů.

Japonská vláda se loni v listopadu rozhodla znovu otevřít přístavy výletním lodím kvůli obavám, že národ může ztratit svůj podíl na lukrativním trhu výletních lodí poté, co se země v Evropě a Severní Americe začaly znovu otevírat přibližně od června 2021.

Klíčovým faktorem pro rozhodnutí vlády byly pokyny vytvořené průmyslovými asociacemi, na jejichž přípravě se podílelo také ministerstvo půdy, infrastruktury, dopravy a cestovního ruchu.

Specifikují požadavky, včetně toho, aby byl potvrzen očkovací status cestujících, všichni infikovaní cestující byli umístěni do karantény a aby lodní lékaři rozhodli o tom, zda cesty mohou pokračovat.

Přijímání zahraničních výletních lodí bylo pozastaveno v březnu 2020 po masovém propuknutí koronaviru na lodi Diamond Princess, které způsobilo, že tisíce lidí byly v Jokohamě v únoru 2020 v karanténě a 13 z více než 700 nakažených členů posádky a cestujících zemřelo.

Další zotavení bude brzdit pokračující zákaz Pekingu cestovat skupinám z Číny, odkud 80 procent námořních návštěvníků Japonska pocházelo v roce 2019. Problémem zůstává také to, jak testovat cestující připlouvající do země a zda reakce na infekci mohou zmírnit místní úzkosti.

Před přijetím zahraničních výletních lodí vláda vyzvala místní úřady, aby projednaly a dosáhly dohody s provozovateli lodí a místními zdravotnickými a celními úřady ohledně reakcí na infekce koronavirem.

Nedávný průzkum Kyodo News ukázal, že frekvence zahraničních plaveb by se mohla brzy přiblížit tomu, co bylo před pandemií, přičemž letos v březnu se ve 23 ze 42 hlavních japonských přístavů očekává 89 příjezdů ve srovnání se 125 přístavy ve 42 lokalitách v březnu 2019.