První česká souprava pro DNA diagnostiku COVID19 k dispozici

 Elisabeth Pharmacon

Elisabeth Pharmacon

Brno 17. 3. 2020
Vědcům výzkumných laboratoří Elisabeth Pharmacon se podařilo vyvinout DNA diagnostickou soupravu pro detekci koronaviru SARS-CoV-2. Jedná se o prvního oficiálního českého výrobce zdravotnických prostředků, který s touto soupravou přichází a je připraven zajistit dodávky do českých laboratoří.
Společnost Elisabeth Pharmacon dnes, 17. 3. 2020, po intenzivním výzkumu dokončila vývoj soupravy EliGene® COVID19 BASIC A. Jedná se o soupravu pro přesnou laboratorní DNA diagnostiku přítomnosti viru SARS-CoV-2 v klinických vzorcích. Souprava umožňuje přímou detekci viru v jedné zkumavce a cílí
na tři nezávislá místa v genomu viru, čímž dostává vynikající detekční citlivost. Navíc souprava obsahuje interní kontrolu pro získání validních výsledků. Standardizovaná souprava je vyráběna v laboratořích podle přísné normy ČSN EN ISO 13485: 2016 a splňuje veškeré legislativní požadavky na zdravotnické
prostředky in vitro. Zároveň se společnost rozhodla dodržet doporučené postupy WHO.

První česká souprava pro DNA diagnostiku COVID19 k dispozici
První česká souprava pro DNA diagnostiku COVID19 k dispozici

Od dnešního dne nejsou klinické laboratoře v České republice závislé na dodávkách diagnostických souprav pro SARS-CoV-2 ze zahraničí. Společnost je připravena zabezpečit dodávky nejen českým laboratořím, ale uspokojit i poptávku ze zahraničí.
Analýza prostřednictvím soupravy EliGene® COVID19 BASIC A trvá přibližně hodinu a půl a je využitelná pro většinu běžných laboratorních přístrojů určených pro tzv. RealTime PCR – tedy DNA analýzu v reálném čase. Testovat lze vzorky stěrů z nosohltanu, sputa, slin, krevního séra i plasmy.
První česká firma se tak zařadila po boku mezinárodních koncernů vyrábějících soupravy pro detekci koronaviru. Ve výzkumu byli intenzivně zapojeni 4 vědečtí pracovníci, kteří v současné době pracují na dalším vývoji testů na koronaviry.
www.elisabeth.cz