Pronájem nemovitostí v Irsku

Irsko neboli Irská republika je západoevropský stát ležící na stejnojmenném ostrově. I ve starověku se Irsku říkalo Smaragdový ostrov. Díky zvláštním klimatickým podmínkám je v této úžasné zemi zachována atmosféra věčného jara. Dnes je život v tomto malém, přátelském státě poněkud obtížnější než v keltském období. Ještě nedávno bylo Irsko považováno za nejchudší zemi Evropy a nyní zaujímá dobrou pozici v žebříčku zemí s nejdražším životem. Zde je venkovská idyla sousedy s nejvyššími cenami za kapitálové bydlení a zastaralými službami – se smaragdovými poli. Ceny irských domů za poslední 2 roky předčily zbytek Evropy a rostou hlavně kvůli silné poptávce a nedostatku nabídky. Pronájem bytu v Dublinu je dražší než v Paříži, Římě nebo Berlíně.

Pronájem nebo koupě domu v Irsku

Trh s nemovitostmi v Irsku se v posledních letech rychle rozvíjel. Vzhledem k extrémně vysoké úrovni příjmu na obyvatele (druhé za Lucemburskem mezi členskými státy EU a čtvrté na světě), vynikajícím ekologickým podmínkám a nízké nezaměstnanosti, nemovitosti v Irsku neustále rostou na hodnotě, což z nich dělá velmi zajímavý objekt pro investice.

Kvůli krizi 2008-2015 došlo k nouzi o bydlení. Ceny se vyšplhaly na takovou úroveň, že jsou pro první kupce domů téměř nedostupné. Na druhou stranu výrazně vzrostly ceny za jeho pronájem.

Téměř pro každého, kdo v Irsku ještě nemá vlastní dům, se proto nabízí otázka: co je dnes lepší, koupit si dům nebo si ho stále pronajímat?

Irsko je zemí, ve které je daňová sazba jedna z nejnižších v Evropě – 12,5 %. Taková daňová politika jako magnet přitahuje investory do země. Ještě v 80. letech minulého století bylo Irsko jednou z nejchudších evropských zemí. Kvalitativní skok, ke kterému došlo v ekonomice země, se často nazývá «keltský tygr» na rozdíl od «asijských tygrů» v Singapuru, Malajsii a Hong Kongu. V Irsku je zvykem při koupi nemovitosti využívat hypoteční schémata. Sazby hypoték jsou stejné jako v sousední Velké Británii a pohybují se od 3 do 5 % ročně.

Nemovitosti v Irsku mohou bez omezení kupovat pouze občané dané země nebo občané Evropské unie. Pro zbytek kupujících byla zavedena omezení. Nerezident nemůže získat více než 2 hektary půdy. Cizinci mohou v Irsku volně nakládat se svým nemovitým majetkem, tedy dát jej do zástavy, zcizit a pronajímat, pokud v zemi žili alespoň sedm let, aniž by zemi opustili. Tento zákon lze obejít, pokud se nemovitost kupuje pro komerční účely. Toto pravidlo se nevztahuje na zemědělské podniky.

Zpomalení ve stavebnictví v letech 2008-2015 ovlivnilo i trh s nemovitostmi. Počet obyvatel na ostrově neklesá, takže poptávka po bydlení v každém případě existuje. Analytici se domnívají, že ceny nemovitostí porostou i v následujících letech.

Poptávka po nájemním bydlení v Dublinu vzrostla natolik, že najít slušné nabídky je téměř nemožné. V každém případě je nájem pro nájemce dražší než pro dlužníky.

Pronájem nemovitostí v Irsku

Shrneme-li výše uvedené, je tedy lepší koupit byt, ale při nedostatku finančních prostředků jste nejprve nuceni pronajmout. O pronájem mají zájem především studenti, kteří přijeli do Irska studovat.

Při výběru bydlení je třeba zvážit, kde se byt nachází, v jaké čtvrti a jak dlouho trvá cesta do práce: autem, na kole nebo MHD. Obvykle se relativně levné bydlení bude nacházet v kriminální oblasti a samotný byt bude nepohodlný.

Kde najít ubytování k pronájmu v Dublinu a Irsku

Online stránky s nabídkami pronájmu nemovitostí

http://www.daft.ie/

http://myhome.ie/

http://www.rent.ie/

Jedním z nejpopulárnějších vyhledávačů nemovitostí je www.Daft.ie. Je největší a nejoblíbenější, informace na tomto webu jsou pravidelně aktualizovány a sledovány.

Noviny

Mnoho majitelů dává přednost novinám před online inzercí, aby inzerovali své nemovitosti k pronájmu. The Evening Herald jsou pravděpodobně nejlepší noviny k nalezení nemovitosti k pronájmu. Vychází každý den v poledne.

Za pozornost stojí i časopis Kup a prodej. Prodává se každé pondělí, středu a pátek a lze jej zakoupit ve většině novinových stánků.

Nástěnky pro studenty

Student může vyvěsit svůj inzerát na bydlení na nástěnce poblíž registračního pultu na každé vysoké škole. Tam si také můžete přečíst oznámení, že některý ze studentů uvolňuje místo a je připraven nabídnout pokoj nebo místo v místnosti k pronájmu svým spolužákům.

Realitky

Agentur se nemusíte bát, protože od nájemců neberou další provize, provizi jim platí majitel. Najmutím realitní kanceláře můžete ušetřit spoustu času a nervů. Agent poradí s hledáním, doprovodí prohlídky, pomůže s přípravou potřebných dokumentů k podpisu smlouvy a případně poradí i s možnostmi získání úvěru. Náklady na služby Realitky se mohou u jednotlivých zprostředkovatelů lišit, proto je nutné tuto skutečnost předem projednat a podepsat smlouvu. Platbu obdrží makléř až po podpisu smlouvy o koupi nemovitosti.

Přehled nájemního bydlení

Před podpisem nájemní smlouvy musíte navštívit byt, který vás zajímá. Kromě získání obecného dojmu o nemovitosti je třeba objasnit některé podrobnosti:

  • Jaké spotřebiče, nádobí a nábytek budou v bytě a zkontrolujte jejich funkční stav.
  • Vyžádejte si vzory účtů za energie.
  • Ujasněte si, co je zahrnuto v ceně pronájmu.
  • Informujte se u sousedů, co od bydlení v domě očekávat.
  • Podepište pečlivě podrobný inventář, abyste potvrdili stav domu a vybavení.

Nájemní smlouvy v Irsku

V Irsku bude za účelem pronájmu ubytování nutné uzavřít smlouvu. Obvykle se smlouva uzavírá na rok, méně často na šest měsíců. Smlouva specifikuje práva a povinnosti stran, stanoví cenu a popisuje majetek bytu. Podpis smlouvy jistí nájemníky proti náhlému vystěhování, zdražování a dalším rozmarům pronajímatelů – to je nesporné plus. Nájemné se platí zpravidla měsíčně. Při nastěhování nájemník platí měsíční nájem plus kauci. Ve většině případů je záloha povinná a rovná se měsíční platbě za pronajaté ubytování. Pokud se například nastěhujete do bytu v hodnotě 800 eur, vaše první platba bude činit 1 600 eur, resp.

Záloha je účtována jako záruka. Tedy pokud náhle nájemník nezaplatí účty za elektřinu a uteče z bytu, pronajímatel bude moci toto vyúčtování uhradit svou zálohou.

Kauce je nájemci vrácena v plné výši po skončení smlouvy. Pokud se rozhodne z pronajatého ubytování vystěhovat, je povinen dát pronajímateli měsíční výpovědní lhůtu nebo si sám najít náhradu. To druhé obvykle není obtížné, protože poptávka po bydlení v Irsku je trvale vysoká.

Práva a povinnosti při pronájmu v Irsku

Nájemce musí znát svá práva a povinnosti, jakož i práva a povinnosti pronajímatele. Pronajímatel je například povinen poskytnout nájemci knihu o pronájmu a zajistit, aby ubytování splňovalo určité minimální fyzické standardy. Nájem musí také zaregistrovat na Úřadu pro nájem bydlení.

Pokud pronajímatel chce, aby nájemce podepsal nájemní smlouvu na dobu určitou, není třeba s dohodou spěchat, pokud si není jistý, že chce na tuto dobu zůstat. Pokud odejde před koncem nájmu, může přijít o kauci.

Tipy pro hledání bydlení pro studenty

Jedním z nejpalčivějších problémů studentů přijíždějících do Irska na dlouhou dobu studia je najít cenově dostupné ubytování. A v ideálním případě – nedaleko vzdělávací instituce.

Naštěstí v Irsku, na rozdíl od Švédska nebo Holandska, je situace se studentským bydlením vyřešena. Nejpohodlnějším způsobem je hostel. Existují však i další možnosti.

  • Kapmus nebo studentská kolej. Obvykle s tím nejsou žádné problémy. Všechny univerzity a vysoké školy poskytují studentům byty pro 6-8 osob. Ložnice jsou samostatné, ale koupelna, kuchyň a obývací pokoj jsou společné.
  • Dlouhodobá studentská ubytovna. Něco jako ubytovna. Kuchyň, koupelna a WC jsou většinou společné. Někdy je v ceně i snídaně a večeře.
  • Pronájem bytu nebo pokoje není snadný úkol. Apartmány nebo pokoje se mohou velmi lišit v ceně a kvalitě. Nejlevnější byty se obvykle nacházejí ve starých, zrekonstruovaných budovách. Nejčastěji je studentům nabídnuta malá místnost s kuchyňským koutem, jako je studio, a společné sociální zařízení pro několik bytů. Můžete si pronajmout větší byt pro dva, který bude mít jak kuchyň, tak sprchový kout.
  • Život v rodině. V rodině budete mít svůj vlastní pokoj, který se stane místem pro výuku. V ceně ubytování je zpravidla zahrnuta snídaně a večeře. Na jednu stranu je to hezké a pohodlné, protože nemusíte přemýšlet o vaření, ale na druhou stranu se vám cizí kuchyně nemusí líbit. Hlavní výhodou bydlení v rodině je, že nemusíte platit za světlo, elektřinu, topení a internet. Nejčastěji studenti prvního ročníku žijí v rodinách. Zaprvé jazyková praxe, zadruhé se v zemi snáze adaptuje.

Sociální bydlení v Irsku

Hlavní myšlenkou sociálního bydlení je, že pokud si nemůžete zajistit bydlení sami, irský stát vám v podobě místních úřadů poskytne dům k sociálnímu pronájmu.

Chcete-li požádat o obecní bydlení, musíte mít zákonné bydliště v Irsku. Občané EU a jejich rodinní příslušníci je dostávají v souladu s evropskými dohodami. Občané zemí mimo EU musí mít vízum k dlouhodobému pobytu. Studenti a držitelé krátkodobých víz obecně nemohou žádat. Pokud nejste občanem EAEU, měli byste si před podáním žádosti o podporu bydlení zkontrolovat vízovou povinnost.

Za bytové potřeby obyvatel dané oblasti zodpovídá každá obecní rada, ale obce nemají dostatek bydlení, aby zajistily všechny, a proto je čekací listina poměrně dlouhá. Jakmile budete na vrcholu seznamu, bude vám nabídnut sociální nájem.

Obecní bydlení se většinou pronajímá bez nábytku a kuchyňských spotřebičů. Pokud pobíráte sociální pomoc, můžete požádat o pomoc na nákup nábytku a domácích spotřebičů u místního úřadu sociálního zabezpečení v rámci systému plateb za mimořádné potřeby.

Výši nájemného si stanoví každé zastupitelstvo. Pravděpodobně budete místnímu zastupitelstvu platit 10 až 22 % svého týdenního příjmu. Nájemné se platí každému, kdo s vámi bydlí. Stěhování dalších obyvatel do obecního majetku však nebude fungovat, pokud bude přelidněno.