Předseda Britské Konzervativní strany upadl do korupčního skandálu

Britský premiér Rishi Sunak
Britský premiér Rishi Sunak

Britský premiér Rishi Sunak v neděli odvolal Nadhima Zahawiho z funkce předsedy vládnoucí Britské Konzervativní strany kvůli daňovému porušování.

Pozice předsedy Konzervativní strany, která má do značné míry administrativní charakter, není totožná s pozicí šéfa strany, kterou zastával bývalý premiér – v současnosti Rishi Sunak – nebo designovaný premiér v obdobích opozice. Nositelem funkce předsedy strany je přitom zpravidla vysoce postavený člen britské vlády nebo stínové vlády ve funkci ministra bez portfeje nebo kandidáta na ministra.

Jako předehru k Zahawiho sesazení uvedl ve své zprávě vedoucí etického vyšetřování zahájeného premiérem Sir Laurie Magnus – šéf správní rady, která dohlíží na dodržování ministerských norem chování a předpisů upravujících zájmy vládních úředníků. v neděli: Zahawi neinformoval o svém sporu s britským daňovým úřadem a obviněních, které mu úřad uvalil za neplacení pokut, když ho premiér Boris Johnson před dvěma lety loni v létě jmenoval ministrem financí.

Nadhim Zahawi
Nadhim Zahawi

Nadhim Zahawi byl spoluzakladatelem společnosti YouGov, která byla založena v roce 2000 a nyní se vyvinula v největší skupinu společností zabývajících se výzkumem veřejného mínění a trhu ve Velké Británii. Podle britských tiskových zpráv zveřejněných v posledních týdnech však umístil podíl zakladatele balík mu do fondu registrovaného na Gibraltaru, o který měli zájem jeho rodiče.

Finanční úřad však politikovi udělil pokutu, a přestože výše pokuty nebyla zveřejněna, podle jednomyslných tiskových zpráv jde o několik milionů liber.

Britská veřejnoprávní mediální společnost BBC ví, že celková částka zpětných daní zaplacených Zahawi a pokuty dosáhla pěti milionů liber (2,2 miliardy HUF).

Premiér Rishi Sunak odůvodnil odvolání Zahawiho z postu předsedy Konzervativní strany vážným porušením ministerských norem chování.

Sunak zároveň ve svém nedělním dopise oznamujícím jeho odvolání ocenil Zahawiho předchozí aktivity, především práci, kterou politik odvedl jako ministr zdravotnictví při zahájení a řízení očkovací kampaně Spojeného království proti epidemii koronaviru.

Zahawi se ve své odpovědi premiérovi nezabýval přímo zjištěními vyšetřování, ale zároveň se ohradil proti chování tisku a zdůraznil titulek jednoho z novin z minulého dne, podle kterého „oprátka už se stahuje“ kolem krku.