Pozor na nebezpečné opalování ve vodě!

Nevidíme ho, necítíme ho, a přesto nám může ublížit. Silné sluneční záření se nezastaví jen tak před ničím a může nám trvale poškodit pokožku a zdraví, i když jsme přesvědčeny, že jsme chráněné dostatečně.

falešný stín
Naše přirozené reflexy, které nás pohánějí do stínu a pocitové vyrovnání se s teplotou nás může pořádně zmást. Pokud se schováme pod stromy či vlezem do vody, stále jsme vystaveny silnému UV záření, které prostupuje dokonce i sklem.

Lékaři přirovnávají míru ochrany před ultrafialovým zářením za takovou slabou, jako byste se natřeli krémem s nejnižším ochranných faktorem. Celkem nás neochrání ani oblečení, i když to už dělá o něco větší službu.

Slunce silnější než voda
Nebezpečné je zejména, pokud se například zpotíme při sportu a máme pocit, že naše tělo vysokou teplotu okolí samoreguluje. Ještě horší je to ve vodě. Příjemné zchlazení a osvěžení pokožky přehřáté od slunečního pálení nám vnucuje myšlenku, že jsme se jakoby na chvíli slunečních paprsků „zbavili“.

Ve skutečnosti je to právě naopak. Voda, stejně jako lesklé, bílé, stříbrné a jednolité povrchy paprsky odrážejí a násobí. S hlavou nad vodní hladinou jsme jim vystaveni jako hřebík blesku. Při ponořování se to není o nic lépe. Stále nás před zářením nic kromě tenké vrstvy vody nechrání.

Stará dobrá 50-tka
Řešením je přiměřené chování na slunci, orientace na svůj fototyp a typ pokožky. Cílené opalování se už nedoporučuje nikomu, zvláště ne světlým typem lidí a pokožky, které zvyknou často měnit stav, reagovat, loupat se, zčervenat.

Samozřejmostí na slunci, kterou zejména starší generace na vlastní úkor opomíjejí, je samozřejmě opalovací krém. Je třeba si však vybrat z těch kvalitnějších. Za dostatečně vysoký se při dnešní intenzitě UV záření a v letních měsících považuje i 30-tka.

Vyberte si krém, který má schopnost dostatečně vsáknout do pokožky, aby ji chránil co nejdéle a nejlépe. Natírání i s dobrým faktorem třeba pravidelně opakovat. Voda, pot, mechanické vlivy ho stírají a zůstáváte znovu nenamazaná.