Povolení vyjímky: Šest měsíců před vypršením platnosti mají obyvatelé Zimbabwe v Jihoafrické republice smíšené pocity

  • Občanům Zimbabwe kteří obdrželi dočasné povolení k pobytu v Jihoafrické republice zbývá šest měsíců do vypršení platnosti prodloužení.
    Občanům Zimbabwe kteří obdrželi dočasné povolení k pobytu v Jihoafrické republice zbývá šest měsíců do vypršení platnosti prodloužení.

    Občanům Zimbabwe kteří obdrželi dočasné povolení k pobytu v Jihoafrické republice zbývá šest měsíců do vypršení platnosti prodloužení.

  • Vzhledem k nízkému využívání jiných vízových zařízení hledají někteří obyvatelé Zimbabwe práci v zahraničí jako pečovatelé a učitelé základních škol.
  • V průměru více než 12 000 lidí denně vstupuje do Zimbabwe přes Beitbridge během svátků.

Jen šest měsíců před vypršením času pro ty občany Zimbabwe, kdo v Jihoafrické republice žijí v rámci Zimbabwe Exemption Permit (ZEP), panují mezi občany Zimbabwe smíšené pocity, někteří si přejí další prodloužení, zatímco jiní uvažují o odchodu do zahraničí.

Jihoafrická vláda oznámila, že dne 30. června 2023 ukončí ZEP, což je rozhodnutí, které se dotkne asi 180 000 Zimbabwanů žijících v Jižní Africe.

Zimbabwská vláda již v říjnu oznámila, že je připravena na to, aby její občané, kteří se vracejí domů, začali nový život, a pomůže jim s dopravou a další logistikou.

I když nic nenasvědčuje tomu, že by svá slova podpořila činy, došlo k přílivu cestovatelů z Jižní Afriky do Zimbabwe.

Mezi 5. a 10. prosincem vstoupilo do Zimbabwe přes hranici Beitbridge 62 770 lidí.

Šéf imigrace na hranicích Cannie Magaya řekl, že ačkoliv zatím nemají žádné údaje, ve dnech před Vánoci došlo k nárůstu dopravy.

Řekla, že by to tak mohlo zůstat až do začátku ledna, kdy se lidé začnou vracet do Jižní Afriky.

Brian Moyo, Zimbabwan pracující jako učitel v Jižní Africe, nepožádal o vízum pro speciální dovednosti, protože to považoval za ztrátu času.

Zatímco se začátkem ledna vrací domů, zaměřil se na práci v Číně.

Řekl:

Učím angličtinu a to není speciální dovednost. Měl jsem šanci jako učitel přírodovědných předmětů nebo matematiky, a proto pro mě byla žádost o další víza ztrátou času.

Moyo, než emigroval do Jižní Afriky, učil na některých soukromých školách doma.

Cítí, že by mu jeho zkušenosti mohly v Číně pomoci.

„V Číně je poptávka po učitelích v raném vzdělávání a anglický jazyk je jedním z předmětů s volnými místy. Ucházím se tedy o tato místa a jedna výhoda, kterou mám, je, že rozumím dětským psychomotorickým dovednostem a schopnosti učit se,“ řekl.

Online vyhledávání News24 zjistilo, že platy za učitelské pozice v Číně se pohybují od 70 000 do 120 000 R, v závislosti na typu školy a úrovni praxe.

Ve srovnání s učitelskými pracemi v jižní Africe se čínská učitelská místa vyplácejí mnohem lépe.

Další příležitost vstoupí v platnost v březnu, kdy se Spojené království otevře pro učitele z Jižní Afriky, Ghany, Zimbabwe a Nigérie.

Ale Moyo řekl, že o této možnosti zatím neuvažoval, protože ještě nebyla nabídnuta.

Práce v Jižní Africe se také stala velmi obtížnou pro ty, kteří utrácejí své peníze v Zimbabwe, kvůli volatilitě randu vůči americkému dolaru, preferované měně obchodu.

Během svátečního období je R100 ekvivalentem 5,80 USD, ale většina obchodů nebo podniků si je cení pouze na 5 USD.

„Je to loupež,“ řekl Steven Tshuma, další Zimbabwan sídlící v Jižní Africe.

Dodal: „Nerespektují tuto (rand) měnu. Je lepší přijet z Evropy nebo odjinud.“

„Doufám, že můj šéf přijde s plánem“

S blížícím se vypršením platnosti ZEP se zaměřuje na Velkou Británii, Kanadu nebo Austrálii.

„Začátkem příštího roku zahajuji kurz zdravotní pomoci u Červeného kříže (v SA). Po dokončení se budu ucházet o práci v zahraničí. Mnozí to dokázali. Funguje to,“ řekl.

Tshuma pracuje v restauraci a setkal se tváří v tvář s členy Operace Dudula – hlídací skupiny, která zastrašuje migranty.

Obává se, že několik měsíců před vypršením platnosti povolení by se xenofobní útoky mohly znovu objevit a že do té doby by byly extrémní, protože by se zaměřovaly na lidi, které vláda postavila mimo zákon, ale rozhodli se zůstat nelegálně.

Jakou omluvu bych musel být v SA? Mohli by nás upálit zaživa, protože v první řadě bychom byli ilegální imigranti a hlásit trestné jednání na policejní stanici by znamenalo nechat se zatknout.

Do konce října požádalo o dostupná běžná víza méně než 10 % držitelů ZEP.

Termín 30. června 2023 stanovený vládou se dotkne odhadem 180 000 držitelů ZEP.

Shiela Ncubeová, pracovnice v domácnosti v Johannesburgu, neplánuje opustit zemi.

Doufá, že její šéf najde způsob, jak obejít systém, jak ji udržet v SA.