Orbán vyzdvihl význam ochrany před ilegální migrací. V jejím řešení panuje mezi V4 shoda

Orbán vyzdvihl význam ochrany před ilegální migrací. V jejím řešení panuje mezi V4 shoda

Maďarský prezident k otázce vztahů ČR a Maďarska, které ale nebyly vždy bezproblémové, poznamenal, že Slovensko považuje za pragmatického partnera, který nehledá výmluvy, ale cesty řešení.

Význam ochrany proti ilegální migraci a zachování kulturní identity zdůraznili v neděli v pořadu V politice v televizi TA3 předseda maďarské vlády Viktor Orbán a předseda vlády ČR Peter Pellegrini.

Maďarský prezident Viktor Orbán
předseda maďarské vlády Viktor Orbán

Orbán po čtvrtečním summitu V4 + Rakousko řekl, že končící se maďarské roční předsednictví se konalo v mimořádném historickém období, ve kterém bude pokračovat i slovenské předsednictví.

„Střední Evropa posiluje, spolupráce mezi jejími zeměmi je stále užší, zlepšuje se její konkurenceschopnost a její ekonomika roste, v čem právě Slovensko hraje zvláštní roli,“ zdůraznil.

Shoda v otázce migrační krize

K otázce přetrvávající migrační krize Orbán poznamenal, že v jejím řešení vládne mezi zeměmi V4 shoda. „Chráníme se před migrací, máme silnou kulturní identitu, které se nemíníme vzdát, přičemž země dalších regionů Evropy mají problémy konkurenceschopnosti, nedokáží ochránit své hranice, objevily se u nich masy migrantů. Proto je nyní úkolem vytvořit spolupráci mezi východními a západními, severními a jižními regiony Evropy. Střední Evropa vyvíjí v současnosti v tomto směru mnoho úsilí, „dodal.

Pellegrini z maďarského předsednictví vyzdvihl skutečnost, že pod taktovkou Orbána bylo v Evropě seskupení V4 slyšet „dobře a hlasitě.“ Připomněl, že SR chce navázat na dynamiku a efektivitu maďarského předsednictví. „Chceme jasně říct, jak si představujeme budoucnost EU. Maďarsku i SR se ekonomicky daří, jsme úspěšné země,“ zdůraznil slovenský premiér.

Orbán k otázce vztahů ČR a Maďarska, které ale nebyly vždy bezproblémové, poznamenal, že Slovensko považuje za pragmatického partnera, který nehledá výmluvy, ale cesty řešení. Ocenil péče SR o svou menšinu v Maďarsku. „Dobře se spolupracuje s národně vnímajícími politiky,“ dodal Orbán a připomněl, že Maďarsko spolu s ČR staví mosty a otevírá nové hraniční přechody.

Vyzdvihl spolupráci v otázce migrace a poděkoval Slovensku za to, že pochopilo, že Maďarsko potřebuje pomoc v ochraně proti ilegální migraci, kterou i poskytlo.

Bezproblémové vztahy

Pellegrini označil vzájemné vztahy za bezproblémové. „O naši Slovenská menšinu je postaráno, my poskytujeme nadstandardní péči maďarské menšině,“ dodal a vyzdvihl vzdělávání v mateřském jazyce či opatření na zachování malotřídní škol s maďarským vyučovacím jazykem. Soužití Slováků a Maďarů označil za velmi přátelské a zdůraznil, že Slovensko-maďarské vztahy již nejsou předmětem diskusí na vnitropolitické či mezinárodní scéně, zároveň ocenil úlohu Orbána ve zlepšení těchto vztahů.

Orbán poznamenal, že v otázkách menšiny budují SR a Maďarsko mezi sebou vzájemnou důvěru. V souvislosti se summitem V4 + Rakousko připomněl, že sílící hlasy proti migraci potvrdil i rakouský kancléř Sebastian Kurz. Maďarský ministerský předseda vyzdvihl nutnost chránit hranice. Země V4 si podle jeho slov plní povinnosti. „Chceme pomoci západu Evropy, ale nechceme, aby na nás vnutili chyby, které sami udělali. Nechť nám sem neposílají muslimů. Suverénně se chceme rozhodovat o tom, s kým budeme žít, a v tom se shodujeme i se SR,“ řekl.

Postoj V4 se v otázce přistěhovalectví podle Pellegriniho nezměnil, na rozdíl od některých západoevropských zemí. EU musí mít rozhodovací právo, ale rozhodovat se podle něj musí na úrovni lídrů členských zemí. Vpuštění migrantů skončilo fiaskem, dodal Pellegrini, který připomněl, že Slovensko i Maďarsko projevilo solidaritu s uprchlíky. Současně odmítl, aby strukturální fondy EU, jejichž cílem je snižovat regionální rozdíly, byly spojovány se subjektivní stanovenými podmínkami.

Podle slov Orbána západoevropské země vydělávají na zemích východní a střední Evropy. „Musíme ukázat, že bez V4 by v EU nebyl v současnosti ekonomický růst. Sebevědomě musíme říci, že nejsme žebráci. Dali jsme k dispozici své pracovní síly, podniky, oni na nás vydělávají,“ konstatoval.
Pellegrini poznamenal, že západní část Evropy nebyla zvyklá na to, že si země střední a východní Evropy řeknou svůj názor. „Jsme úspěšnými zeměmi a máme nárok na svůj postoj,“ dodal.

Orbán zmínil i Sorose

Orbán varoval SR před vlivem amerického finančníka George Sorose, jehož označil za nebezpečného finančního spekulanta. Podle jeho slov mnoho lidí v Maďarsku pracuje ve prospěch Sorose v nevládních organizacích, přičemž Soros pro Maďarsko znamená riziko z hlediska národní bezpečnosti. Na margo kritizovaných zákonů přijatých v Maďarsku řekl, že cílem vlády bylo dosáhnout transparentnosti financování nevládních organizací. Nejnovější právní normy zas přísně trestají organizování přistěhovalectví.

Podle Pellegriniho třeba zvyšovat transparentnost neziskových organizací i na Slovensku. Připustil, že i SR přistoupí ke zpřísnění příslušných právních norem.

ohrožení Schengenu

Na margo přitvrzení Bavorska či Itálie v otázce migrace Pellegrini vyjádřil spokojenost s tím, že po letech přetrvávání problému dochází ke změnám postoje západní Evropy. Slovenský premiér dále zdůraznil, že pokud Německo začne vracet přistěhovalců ze svého území, tak na to zareaguje Rakousko zpřísněním hraničních kontrol. myslí si Pellegrini. Podle něj je třeba chránit hranice, aby se migranti ani nepokoušeli ilegálně dostat do EU a demotivovat síť převaděčů. Nemocí unie je, že reaguje na všechno velmi pozdě. V4 chce do toho vnést dynamiku, řekl.

Orbán i Pellegrini se shodli, že Rakousko by nemělo dělat kontroly na maďarsko-rakouských či Slovensko-rakouských hranicích, které pouze obtěžují občany těchto zemí. Maďarsko i SR si podle nich poctivě chrání své schengenské hranice, proto není důvod k takový krok Rakouska.