Olaf Scholz navštívil HZG

Vicekancléř a spolkový ministr na krátké návštěvě Ústavu pro výzkum biomateriálů HZG Campus Teltow

14. prosince 2020 navštívil vicekancléř a spolkový ministr financí Olaf Scholz Institut pro výzkum biomateriálů Helmholtzova centra Geesthacht – Centrum pro výzkum materiálů a pobřežních oblastí (HZG) v Teltowu a dozvěděl se o inovativních možnostech, které znamenají revoluční medicínu, umělou svaly pro soft- roboty a metody pro predikci dlouhodobého chování plastů.

Olaf Scholz navštívil HZG
Olaf Scholz navštívil HZG

Ředitel ústavu profesor Andreas Lendlein dnes v Ústavu pro výzkum biomateriálů přivítal tři politiky SPD. Kromě kandidáta na kancléře Olafa Scholze navštívil web HZG také poslanec za volební obvody v Teltow, Kleinmachnow a Stahnsdorf Sebastian Rüter a starosta Teltow Thomas Schmidt. Na setkání byla projednána interakce mezi základním výzkumem a překladatelskými projekty v Ústavu pro výzkum biomateriálů v Helmholtzově centru Geesthacht.

Olaf Scholz navštívil HZG
Olaf Scholz navštívil HZG

Olaf Scholz byl z návštěvy Teltow nadšený: „Je nesmírně důležité, aby byl aplikován základní výzkum – také na regionální úrovni. Helmholtzovo centrum Geesthacht působivě ukazuje, že to může velmi dobře fungovat například v oblasti regenerativní medicíny. Rád bych nadále podporoval tento udržitelný přístup, “řekl vicekancléř.

Profesor Andreas Lendlein nejprve pozval vysoce postavené návštěvníky na krátkou multimediální prohlídku po projektech majáku ústavu. Ty lze najít v krychli vyvinuté pro standardní výstavu s velkolepými hologramy. Poté se vicekancléř a spolkový ministr financí mohli ponořit do výzkumu tropických deštných pralesů a biomateriálů na 360 ° obrazovce a získat virtuální pohled do laboratoře. Důraz byl kladen na umělé svaly vyrobené z polymerů pocházejících z přírody. Digitální program byl doplněn živým experimentem s inovativními polymery s tvarovou pamětí, které se mohou otáčet, ohýbat nebo protahovat a také se znovu pohybovat zpět kvůli různým signálům, jako jsou změny teploty nebo magnetická pole.

Andreas Lendlein a Olaf Scholz
Olaf Scholz na výstavě společně s Andreasem Lendleinem. Foto: HZG / Gesine Born

Institut pro výzkum biomateriálů při HZG spolupracuje s Charité Berlin již mnoho let. Na prohlídce nemohla chybět oblast intervenční kardiologie. Na instalované 3D tiskárně mohli federální a místní politici získat představu o možnostech inovativních metod léčby srdečních chlopní. Pomocí digitálních vizualizačních metod a 3D tisku lze na modelech procvičovat minimálně invazivní operace srdeční chlopně. S modely vyrobenými ze speciálně vyrobeného materiálu lze přesně reprodukovat skutečnou anatomii každého člověka.

Ředitel ústavu Andreas Lendlein také představil, jak lze plast rozložit pomocí biokatalyzátorů, speciálních enzymů. Ty se přirozeně vyskytují například v deštných pralesech v Jižní Americe. K tomu se používají digitální metody; v kombinaci s rychlými experimenty na ultratenkých plastových vrstvách umožňují predikci degradačního chování. Tímto způsobem lze zkoumat účinnost velkého počtu přírodních enzymů.