Nezaměstnanost v Mexiku dosahuje historického minima

Nezaměstnanost v Mexiku dosahuje historického minima
Nezaměstnanost v Mexiku dosahuje historického minima

Míra nezaměstnanosti v Mexiku dosáhla v únoru historického minima 2,7 %, podle údajů, které dnes zveřejnil Národní statistický a geografický ústav (INEGI).

Národní průzkum zaměstnanosti a povolání INEGI (ENOE) ukazuje, že nezaměstnanost v únoru byla o celý procentní bod nižší než ve stejném měsíci roku 2022 a o 0,1 % nižší než v lednu letošního roku.

Podzaměstnanost – počet lidí, kteří nepracují dostatek hodin – se v únoru také snížila na 7,4 % ve srovnání s 9,2 % v únoru 2022.

Tato čísla jsou navzdory skutečnosti, že počet ekonomicky aktivních obyvatel Mexika (v produktivním věku) vzrostl oproti předchozímu roku o 1,7 milionu lidí. V únoru 2023 dosáhl 60 milionů lidí, z nichž 58,3 milionu bylo aktivně zaměstnáno.

Nezaměstnanost v Mexiku dosahuje historického minima
Nezaměstnanost v Mexiku dosahuje historického minima

Míra nezaměstnanosti v Mexiku po prudkém nárůstu na začátku pandemie koronaviru neustále klesá.

Zaměstnanost v neformální ekonomice však zůstává silná.

Neformální práce tvořila v únoru 2023 55,5 % celkové zaměstnanosti, což je o 0,9 % více než v únoru 2022. Zejména podíl mužů v neformálním zaměstnání během tohoto období mírně klesl, zatímco podíl žen v neformálním zaměstnání vyskočil z 53,7 % na 56,4 %.

Ačkoli tyto neformální údaje zahrnují osoby pracující v samozásobitelském zemědělství, podobný trend byl pozorován u nezemědělského neformálního zaměstnání, které celkově vzrostlo z 28,5 % na 29 % au žen z 28,1 % na 29,7 %.

Z 2,29 milionu lidí, kteří nastoupili do nového zaměstnání od února 2022, pouze 23 % vstoupilo do formální ekonomiky. To je znepokojivé vzhledem k tomu, že osoby zaměstnané v neformální ekonomice jsou ekonomicky zranitelnější a obecně postrádají sociální zabezpečení .

Z těch, kteří našli formální práci, 60 % tak učinilo v sektoru služeb, zejména v obchodu. 35,6 % vstoupilo do průmyslového sektoru, většinou ve zpracovatelském průmyslu, a zbytek začal pracovat v primárním sektoru.

Celkově si mexická ekonomika udržela stabilní zotavení z pandemie.