Některé samosprávy v púchovské okrese, ale i městský podnik v Púchově čelí podvodným mailům

Některé samosprávy v púchovské okrese, ale i městský podnik v Púchově čelí podvodným mailům z adres starostů či managementu. Maily adresované ekonomka a účetním nařizují uhradit vysoké částky na zahraniční účty.

V Dohňany podvod odhalili, z účtu městské společnosti v Púchově však odešlo na účet do Anglie 15.000 eur.

 Jak informoval starosta obce Dohňany Milan Panáček, z oficiální mailové adresy starosty přišel kolegyni účetní mail přikazující uhradit 18.300 eur na zahraniční účet.

„Samozřejmě, že jsem žádný takový mail nepsal, kontaktovali jsme správce webového sídla, který však nepotvrdil hekerský útok. Je podivné, odkud takové maily chodí, během dne se to opakovalo asi pětkrát. Naštěstí mi účetní zatelefonovala a žádnou platbu jsme neposlali, „řekl Panáček s tím, že podobné pokusy byly iv jiných obcích a případem se již zabývají kriminalisté.

Horší konec měl podobný pokus o podvod v Podniku technických služeb města Púchov, kde ekonomka s dlouholetou praxí na základě podvodného mailu od ředitele společnosti uhradila v bance zrychleným vkladem na anglický účet 15.000 eur.

„Poslala peníze na neznámý účet a, což je pro mě zarážející, i na neznámý účel. Je to obrovské profesionální selhání, podnik má svůj systém plateb, které musí podepsat jednatel, vedoucí pracovník, musí na to být objednávka, vystavena faktura. Podnik je společností se 100-procentní účastí města a nikdy s Anglií neobchodoval. Okamžitě jsme kontaktovali banku a policii, v bance však již nebylo možné platbu stopnout, z anglického účtu peníze vybrali. Okamžitě jsem informoval všech vedoucích pracovníků, aby se už něco podobného neopakovalo, „přiblížil primátor Púchova Rastislav Henek s tím, že podnik škodu vymáhá od pracovnice, která platbu poslala.

Podle IT specialisty Ondřeje Macka je případů podvodných mailů poměrně hodně. „Otázkou je, zda se ten mail pouze, tváři ‚, že přišel od starosty, nebo zda šlo o nabourání se do takové mailové adresy, což by byl hekerský útok. V tomto případě bylo pravděpodobně zvoleno velmi jednoduché heslo, aby se člověk dostal do schránky, a ten útočník měl najednou možnost posílat maily, ale také přijímat, „konstatoval Macko.

Jak dodal, v podobných případech je třeba vzít do hrsti selský rozum a v případě podezřelého mailu třeba zvednout telefon a ověřit si příkaz u nadřízeného. Chránit se před podvodnými maily dá i certifikovanými maily. „Ten, kdo dostane mail, si musí nainstalovat certifikační ověřovací klíč a pak zjistí, zda mail je od konkrétní osoby nebo jestli je to nějaká podvržené adresa. Je to však technicky komplikovanější, „doplnil Macko.