Nejdůležitější volby posledních desetiletí v Turecku. Osud Erdoganovy vlády visí na vlásku

V Turecku začaly prezidentské a parlamentní volby. Poprvé za 20 let má opozice reálnou šanci sesadit prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana od moci. Průzkumy mírně vedou k opozičnímu kandidátovi Kemalu Kilicdarogluovi.

Volební místnosti se otevřely brzy ráno a ukončení hlasování je naplánováno na 16:00 polského času. Výsledky je těžké předvídat, protože průzkumy dávají opozičnímu kandidátovi Kemalu Kilicdarogluovi mírný náskok před úřadujícím prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

V průzkumech provedených ve dnech před volbami má Kemal Kilicdaroglu až 49procentní podporu.

Očekávají se protesty

Volby vzbuzují v Turecku velké emoce, proto může být účast rekordní. Kampaň, která skončila v pátek, byla jednou z nejbrutálnějších, voliči se na shromážděních často prali.

Pokud opozice vyhraje volby, může v Turecku dojít k obrovským změnám v sociálních otázkách, občanských právech a zahraniční politice. Kemal Kilocdaroglu již oznámil „obnovení demokracie po Erdoganově autoritářské vládě“ .

Protesty příznivců poražené strany se v následujících dnech očekávají také v Turecku.

Možné vypořádání ve druhém kole?

Volební právo má 61 milionů lidí. Zda se o volbách rozhodne v prvním kole, není jisté.

Případné prodloužení je naplánováno na 2 týdny.

Rezignace na poslední rovince

Tři dny před nedělním hlasováním odstoupil jeden z hlavních kandidátů z klání na prezidenta Turecka. Muharrem Ince oznámil, že se stahuje z běhu . Důvodem byla údajně on-line pomlouvačná kampaň, která trvá už týdny. „Odstupuji od voleb a dělám to pro svou zemi,“ řekl Ince.

Podle názoru současné opozice rezignace Muharrema Incyho výrazně zvyšuje šance na odstranění prezidenta Erdogana od moci po dvou desetiletích vládnutí.

Prezident Recep Tayyip Erdogan vládne Turecku železnou pěstí už 20 let. V posledních měsících ale ztratil podporu mnoha Turků, protože ekonomika je na pokraji kolapsu a inflace dosahuje 44 procent. Erdogan je rovněž obviňován z toho, že úřady po zemětřesení, které v únoru zabilo 50 000 lidí, podnikly příliš pozdní a nedostatečné kroky .