Nedávný ekonomický a politický vývoj Saúdské Arábie od Íránu přes Sýrii po Jemen

Od souhlasu s obnovením diplomatických styků s dlouhodobým nepřítelem Íránem až po urovnání vztahů se Sýrií se Saúdská Arábie ujala vedení v podněcování pozitivních změn ve vztazích a nastolení míru v regionu na okraji.

Zatímco Saúdská Arábie posiluje svou přítomnost na mezinárodní scéně pomocí diplomacie a sbližování jako ústředních pilířů vytříbeného standardu zahraniční politiky , Al Arabiya English se ohlíží za některými významnými hospodářskými a politickými událostmi z poslední doby.

Saúdsko-íránské vztahy

V dohodě zprostředkované Čínou se Saúdská Arábie a Írán v březnu dohodly na obnovení diplomatických vztahů .

Království a další země Perského zálivu, včetně Spojených arabských emirátů, přerušily styky s Íránem v roce 2016 po útoku příznivců íránského režimu na saúdskoarabskou ambasádu v Teheránu a konzulát v Mašhadu.

V rámci nové dohody se obě země zavázaly, že v červnu znovu otevřou svá velvyslanectví a mise a zavedou dohody o bezpečnosti a hospodářské spolupráci podepsané před více než 20 lety.

Saúdskoarabský ministr zahraničních věcí princ Faisal bin Farhan však zdůraznil, že tání neznamená „ vyřešení všech rozdílů mezi těmito dvěma zeměmi“.

Sýrie v Arabské lize

Ministr zahraničí Saúdské Arábie se 18. dubna setkal v Damašku se syrským prezidentem Bašárem al-Asadem.

Návštěva prince Faisala přišla několik dní poté, co syrský ministr zahraničí Faisal Mekdad navštívil království na první takové cestě od vypuknutí smrtící syrské občanské války v roce 2011.

Ministři zahraničí Rady pro spolupráci v Perském zálivu, Egypta, Jordánska a Iráku uspořádali 14. dubna summit v Džiddě , aby projednali možný návrat Sýrie do Arabské ligy.

Formální rozhovory mezi Sýrií a diplomaty ze Zálivu vyvrcholily poté, co Sýrii zasáhla smrtelná zemětřesení , která si vyžádala nejméně 6000 mrtvých. Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty byly mezi zeměmi, které zřídily letecký most a poskytly přístřeší a lékařskou péči.

Saúdská státní televize s odvoláním na zdroj ze saúdského ministerstva zahraničí koncem března uvedla, že Saúdská Arábie a Sýrie jednají o obnovení konzulárních služeb .

Vazby mezi Katarem a Bahrajnem

Katar a Bahrajn oznámily 12. dubna, že obnoví diplomatické vztahy , dva roky poté, co byl zrušen arabský bojkot Dauhá.

Království vedlo úsilí o obnovení vztahů s Katarem.

Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt v lednu 2021 ukončily tříapůlleté embargo na Katar a všechny kromě Bahrajnu obnovily cestovní a obchodní spojení v roce 2021.

Mír v Jemenu

Válka v Jemenu , která začala v roce 2014, byla bojištěm, kde Arabská koalice, zahrnující státy Perského zálivu včetně Saúdské Arábie, podporovala mezinárodně uznávanou jemenskou vládu a bojovala proti Húsíům podporovaným Íránem.

Saúdsko-ománská delegace vedená velvyslancem království v Jemenu Mohammedem al-Jaberem navštívila Saná 10. dubna v rámci přívalu diplomatických aktivit s cílem ukončit konflikt.

Během této téměř deset let dlouhé série bojů byli uvězněni různí bojovníci z obou stran.

Na základě diskusí mezi Rijádem a Saná, zprostředkovaných Ománem a v souladu s OSN, obě země provedly masivní výměnu vězňů .

Od 17. dubna bylo vyměněno nejméně 900 vězňů , což je nejvíce od roku 2020, přičemž Saúdská Arábie a Jemen signalizují otevřenost pokračovat v diskusích a najít způsob, jak ukončit občanskou válku.

Speciální ekonomické zóny

Saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán zahájil 14. dubna čtyři nové speciální ekonomické zóny v království, které mají přilákat více zahraničních investic namísto uvolněných ekonomických pravidel.

Společnosti působící v těchto zónách mohou očekávat několik výhod, včetně konkurenceschopných sazeb daně z příjmu právnických osob, osvobození od dovozních cel, výrobních vstupů, strojů a surovin a flexibility při najímání globálních talentů.

Cizinci si také budou moci nárokovat 100procentní vlastnictví svých společností ve čtyřech ekonomických zónách v Rijádu, Jazanu, Ras al-Khair a King Abdullah Economic City.

Boje v Súdánu

Síly loajální k dvěma nejvyšším súdánským generálům se 15. dubna zapojily do těžkých bojů , které vyvolaly to, co Organizace spojených národů popsala jako humanitární katastrofu, včetně téměř kolapsu zdravotního systému.

Boje mezi armádou a polovojenskými silami rychlé podpory zabily v celé zemi nejméně 185 lidí.

Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty byly mezi prvními zeměmi Perského zálivu, které vyzvaly k dialogu o konfliktu.

Ministři zahraničí Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a USA uspořádali 15. dubna telefonický hovor , aby projednali probíhající situaci v Súdánu a vyzvali k zastavení vojenské eskalace a návratu k rámcové dohodě mezi civilními politickými silami a armádou.

Arabská liga se sešla 16. dubna na výzvu Saúdské Arábie a Egypta a projednala vyvíjející se situaci. Skupina také vyzvala k zastavení palby.

Saúdskoarabský ministr zahraničí princ Faisal bin Farhan navíc 16. dubna dvakrát telefonoval se súdánským Abdel Fattahem al-Burhanem a velitelem sil rychlé podpory Mohamedem Hamdanem Dagalem, čímž znovu potvrdil výzvu království ke klidu a zastavení vojenské eskalace.

Jednalo se o první vzplanutí násilí mezi oběma stranami od doby, kdy spojily své síly, aby v roce 2019 svrhly bývalého vůdce Umara al-Bašíra.

Neshoda ohledně integrace RSF do armády v rámci přechodu k civilní vládě vyvolala boje mezi oběma stranami.

Představitelé Hamasu v Mekce

Delegace Hamásu provedla Umrah 18. dubna při první návštěvě představitelů palestinské militantní skupiny v Království od roku 2015.

Videa na sociálních sítích ukazovala vůdce Ismaila Haniyeha a Khaleda Meshaala při pouti Umrah.

Tato nedávná návštěva se shoduje s návštěvou palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse v království.

Abbás se 18. dubna sešel se saúdskoarabským korunním princem Mohammedem bin Salmánem, aby projednal nedávný vývoj palestinsko-izraelského konfliktu.

Izraelsko-palestinský konflikt

Saúdská Arábie odsoudila nedávný útok na komplex mešity al-Aksá a odmítla praktiky, „které podkopávají mírové úsilí a odporují mezinárodním zásadám ohledně náboženských posvátností“.

Izraelská policie provedla razii v areálu mešity al-Aksá v Jeruzalémě 5. dubna, což je jeden ze dvou případů posledního výbuchu násilí, které následovalo a vyvolalo raketové útoky na Izrael z Gazy, Libanonu a Sýrie, které se setkaly s izraelskými údery.

Vzkvétající ekonomika, nízká nezaměstnanost

Ekonomika Saúdské Arábie v posledních několika letech soustavně roste, což potvrzují četné standardy stanovené národními a mezinárodními orgány.

Ratingová agentura Fitch Ratings v dubnu zvýšila rating státního dluhu Saúdské Arábie na A+ a jako důvod uvedla snahu země diverzifikovat svou ekonomiku a nespoléhat se na prodej ropy a velké zásoby.

Království zaznamenalo v roce 2022 svůj první rozpočtový přebytek za téměř deset let a letos předpovídá další přebytek, kterému pomáhají vysoké ceny ropy a rychlý růst v neropném sektoru.

V souladu s přechodem k neropné ekonomice zahájila Saúdská Arábie Riyadh Air. Nová letecká společnost objednala 121 letadel Boeing 787 Dreamliner v hodnotě 37 miliard dolarů . Riyadh Air a rozšířená SAUDIA, současný vlajkový dopravce, jsou součástí saúdské strategie diverzifikovat svou ekonomiku, vést nová klíčová odvětví a stát se globálním uzlem pro dopravu, turistiku, náklad a logistiku. Očekává se, že Riyadh Air přispěje 20 miliardami dolarů na neropný HDP a vytvoří více než 200 000 pracovních míst v Saúdské Arábii.

Začátkem března Saúdská Arábie oznámila, že investuje 51 miliard dolarů do osmi společností v rámci programu Shareek – určeného na podporu velkých společností při pomoci ekonomice království dosáhnout cílového růstu HDP do roku 2030.

Koncem dubna Generální statistický úřad (GASTAT) v království odhalil, že míra nezaměstnanosti v Saúdské Arábii klesla ve 4. čtvrtletí roku 2022 o čtyři procenta, hlavně díky velkému přílivu saúdských žen, které se připojily k pracovní síle.

Celková míra nezaměstnanosti mezi občany Saúdské Arábie se ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 snížila na osm procent z 9,9 procenta v předchozím čtvrtletí. Míra nezaměstnanosti saúdských mužů klesla ze 4,3 procenta v předchozím čtvrtletí na 4,2 procenta.

Saúdská Arábie v SCO

Saúdskoarabský král Salmán bin Abdulaziz schválil 28. března Memorandum o porozumění (MoU), které království udělilo status partnera pro dialog v Šanghajské organizaci spolupráce (SCO).

Shanghai Cooperation Organization je euroasijská politická, ekonomická, mezinárodní bezpečnostní a obranná organizace. Zahrnuje Indii, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko, Tádžikistán, Pákistán a Uzbekistán, přičemž Írán se brzy připojí.

Saúdská Arábie a Čína vynaložily značné úsilí na rozvoj svých společných vztahů .

Saúdská Arábie ve vesmíru

8. května se Saúdská Arábie zapíše do historie, když vyšle své vůbec první astronauty na ISS – včetně první arabské ženy ve vesmíru.

Saúdská vesmírná komise odhalila oficiální logo vědecké mise království na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) 18. dubna.

Logo – které bude umístěno na oficiální uniformě posádky – má kruhový tvar a obsahuje vlajku království, která představuje identitu saúdských astronautů a odráží dědictví, historii, kulturní specifika a tradice království.

Zatímco ISS navštívilo 263 lidí z 20 zemí, Saúdská Arábie se stane teprve šestou zemí, kde budou na palubě oběžné laboratoře současně pracovat dva národní astronauti.

Snížení produkce OPEC+

Saúdská Arábie a další producenti ropy OPEC+ oznámili dobrovolné snížení těžby 2. dubna. Rijád uvedl, že od května do konce roku 2023 sníží těžbu o 500 000 barelů denně (bpd).

Saúdské ministerstvo energetiky ve svém prohlášení uvedlo, že dobrovolné škrty ze strany království jsou preventivním opatřením na podporu stability trhu s ropou.

Následovalo další výrazné snížení v listopadu 2022. Poté, co ceny ropy oslabily, členové OPEC+ snížili cíl produkce o 2 miliony bpd.

Světoví lídři, diplomaté navštíví Saúdskou Arábii

V posledních dvou měsících se saúdskoarabský korunní princ a nejvyšší diplomaté setkali na vysoké úrovni s představiteli USA, Íránu, Nizozemska, Egypta a Číny. Tato setkání pomohla posílit vazby, vymezit diplomatickou pozici Království v arabském světě a upevnit mezinárodní postavení Rijádu jako velmoci na Blízkém východě.

18. dubna se americký republikánský senátor Lindsey Graham setkal s korunním princem Mohammedem bin Salmánem a dalšími vysokými saúdskými vůdci. Graham, který se v roce 2018 vyjádřil proti Saúdské Arábii a prohlásil, že nikdy nenavštíví království ani s ním nebude obchodovat, nyní vyzývá své vrstevníky, aby navštívili zemi Perského zálivu a zažili změny na vlastní kůži.

Senátor řekl, že „změnil kurz“ poté, co byl svědkem toho, „co se zde dějí, o kterých jsem si nemyslel, že jsou možné“.

Saúdskoarabský ministr zahraničí princ Faisal bin Farhan se 13. dubna setkal v Jeddahu se dvěma vysokými úředníky Bidenovy administrativy – s koordinátorem Rady národní bezpečnosti USA pro Blízký východ a severní Afriku Brettem McGurkem a zvláštním prezidentským koordinátorem Amosem Hochsteinem. Stalo se tak dva dny poté, co americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan hovořil s korunním princem.

Korunní princ Mohammed bin Salmán se také 3. dubna setkal s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem al-Sísím, aby zhodnotili vazby a diskutovali o regionálním vývoji.

13. dubna princ Faisal diskutoval o rusko-ukrajinské válce a několika regionálních otázkách na setkání se svým nizozemským protějškem Wopkem Hoekstrou, který byl na oficiální návštěvě Džiddy.

Začátkem dubna, poté, co se Saúdská Arábie a Írán dohodly na obnovení vztahů, diskutoval saúdský ministr zahraničí o vztazích mezi královstvím a Čínou během setkání se svým čínským protějškem v Pekingu.

V dubnu byl také šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns v Saúdské Arábii, aby se setkal s úředníky a posílil závazek Washingtonu ke spolupráci v oblasti zpravodajských služeb. Vazby mezi USA a Saúdskou Arábií byly v posledních dvou letech turbulentní, zejména po slibu prezidenta Bidena učinit ze země Perského zálivu „vyděděnce“.

Tichá cesta ředitele CIA přišla v návaznosti na překvapivou dohodu podepsanou mezi Rijádem a Teheránem, zprostředkovanou Čínou.