Miliardáři napsal úplatek na vizitku. Polskou vládou otřásá největší korupční skandál

Polská policie zadržela šéfa Polské Komise pro finanční dozor, který údajně žádal úplatek 10 milionů eur.

Polská vládní strana Právo a spravedlnost se dlouho prezentovala jako protikorupční strana, které se vyhýbají úplatkářské skandály. Tomu je konec po aféře, když jí nominovaný žádal úplatek ve výši asi 10 milionů eur.

Marka Chrzanowski v úterý zadržela policie a údajně ho obvinila z korupce, on tvrdí, že je nevinný. Opozice hovoří o největší korupční aféře v zemi od pádu komunismu. Vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) se brání, že je třeba počkat na výrok soudu.

S diktafony na prsou a bedrech
Případ odhalil polský miliardář Leszek Czarnecki, od kterého údajně obviněný úplatek žádal. Tento finančník, který zbohatl v 90. letech, patří k nejbohatším Polákům, ale v poslední době se mu nedaří (jeho majetek padl letos o třetinu).

Jeho dvě banky, Getin Noble a Idea, mají dluhy a patří v zemi mezi ty, jimž nejvíce chybí kapitál.

Banky v Polsku reguluje Komise pro finanční dohled, kterou vede zmíněný Marek Chrzanowski. Na tento post ho dosadila vláda PiS. Ten začátkem roku tri- či čtyřikrát žádal Czarneckého o setkání mezi čtyřma očima.

„Czarnecki byl velmi podezíravý. Intuice ho nezradila, „napsal deník Gazeta Wyborcza, který spolu s britským The Financial Times kauzu spustil článkem z 13. listopadu.

Bankéř na setkání přišel s třemi nahrávacími zařízeními. Jeden diktafon měl připevněný na bedrech, druhý na prsou a v kapse si skryl Mikrokamera zabudovanou v peru.