Mezinárodní organizace pro migraci upozorňuje na přeplněnost center pro migranty v Mexiku a nabízí pomoc

Mezinárodní organizace pro migraci upozorňuje na přeplněnost center pro migranty v Mexiku a nabízí pomoc
Mezinárodní organizace pro migraci upozorňuje na přeplněnost center pro migranty v Mexiku a nabízí pomoc

Pro organizaci je znepokojující rostoucí počet úmrtí na migračních trasách a nečinnost zemí

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) tento pátek varovala před přeplněnou situací v mexických imigračních centrech a nabídla Mexickým úřadům, aby společně prostudovaly, jaká opatření lze přijmout po požáru, který zabil 39 migrantů.

„Problém je v tom, že Mexická střediska, která na hranicích s USA existují, jsou zcela přeplněná, a když (to se stane), podmínky se rychle zhorší,“ odpověděl generální ředitel IOM António Vitorino na dotaz na tiskové konferenci.

Mohlo by vás zajímat: USA se necítí zodpovědné za smrt 39 migrantů v Cd. Juárez

Vitorino řekl, že organizace čeká na vyšetřování zahájené mexickými úřady tragédie zaznamenané v pondělí v centru Národního institutu pro migraci (INM) v Ciudad Juárez na hranici se Spojenými státy.

Kromě toho vysvětlil, že IOM nabídla spolupráci s INM a „analyzuje, jaká okamžitá opatření lze zavést ke zlepšení životních podmínek migrantů na Mexických hranicích“.

Patří sem podle něj ti, kteří jsou v centrech řízených úřady, ale i ti, kteří žijí mimo ně, smíšení s obyvatelstvem, nebo dokonce na ulici.

„Znepokojuje nás humanitární situace, která na hranicích panuje,“ řekl Vitorino, který připomněl vysoký počet migrantů, kteří jsou v Mexiku a čekají na vyjasnění své situace, zejména ze strany Spojených států.

V tomto smyslu požádal USA o „jasnost“ ohledně své politiky vůči imigrantům a žadatelům o azyl, zejména pokud jde o takzvanou Hlavu 42, politika zahájená vládou bývalého prezidenta Donalda Trumpa (2017-2021) byla ta, která donutil mnoho čekat v Mexiku, než budou jejich žádosti vyřešeny.

„Potřebujeme jasno,“ řekl Vitorino, který doufal, že „poměrně brzy“ budou zprávy od americké administrativy.

Šéf IOM zdůraznil velké znepokojení agentury nad rostoucím počtem úmrtí na migračních trasách, a to jak v Americe, tak ve Středomoří, a uvedl, že situace vyžaduje větší odhodlání zemí chránit tyto lidi.