Kolaps obra – „EXXON MOBILE“

Exxon Mobil, který byl donedávna považován za nejsilnější společnost na světě, je v současné době na ústupu. Energetický gigant měl v americké politice tak vlivnou lobby, že lidé v představenstvu sloužili jako ministři v zavedených vládách.

Kolaps obra - „EXXON MOBILE“
Kolaps obra – „EXXON MOBILE“

Posledním příkladem byla Rex Tillerson, Fed.az zprávy . Tillerson, který v Exxonu pracoval od roku 1975 a předsedou se stal v roce 2006, byl v Trumpově kanceláři. Rex Tillerson se stal americkým ministrem zahraničí se souhlasem Senátu 1. února 2017 a zůstal v této funkci 2 roky.

Jméno společnosti Exxon Mobil od druhé invaze USA do Iráku často zdobilo informační zpravodaje řadou ropných dohod. Condoleezza Rice Tillersonová, tehdejší americká ministryně zahraničí, byla nabídnuta Trumpovi.

V roce 2012 byla společnost Exxon na vrcholu žebříčku Fortune 500

Situace společnosti Exxon, která se stala nezávislou říší, není v posledních letech dobrá. Rostoucí trend čisté energie ve světě začal ovlivňovat práci ropného giganta.

Společnost není na prvním místě v seznamu Fortune 500 od roku 2012. Společnost Exxon byla ve druhém čtvrtletí roku 2013 nejcennější společností na světě se 401,7 miliardami dolarů. Od druhého čtvrtletí roku 2018 však společnost nebyla schopna zaujmout takové místo v top 10.

Ztráta 1,1 miliardy USD ve druhém čtvrtletí

Epidemie koronavirů byla posledním úderem pro Exxon Mobil. Se zavřením ekonomik poptávka po energii stagnovala a ceny ropy prudce poklesly.

Společnost Exxon Mobil, která prochází nejtěžším rokem ve své historii, ve zprávě za druhé čtvrtletí vydané 31. července uvedla, že ztratila 1,1 miliardy USD.

Akcie společnosti Exxon, která se obchoduje na Dow Jones ve Spojených státech od roku 1928, nástupce Standard Oil, minulý týden spadly mimo index poté, co za posledních pět let poklesly o 40 procent.

V roce 2012 ztratila titul „nejcennější společnost na světě“

V květnu 2019 společnost Exxon vykázala ztráty poprvé od roku 1988. Společnost, která v prvním čtvrtletí loňského roku dosáhla tržeb ve výši 2,4 miliardy USD, letos přišla o 610 milionů USD. Společnost Exxon Mobil se 7. dubna rozhodla snížit výdaje na rok 2020 o 30% neboli 10 miliard USD, aby si udržela rozvahu a čtvrtletní dividendy.

Společnost Exxon Mobil v lednu 2012 ocenila společnost Apple titulem „nejcennější společnosti na světě“.

Z 500 miliard na 178 miliard dolarů …

Energetický gigant, který v roce 2007 stál více než 500 miliard dolarů a nyní se zmenšuje na 178 miliard dolarů, našel způsob, jak snížit počet svých zaměstnanců.

Ačkoli Exxon v červencovém prohlášení uvedl, že nemá v plánu propouštět pracovníky, byla podniknuta opatření. Krátce po oznámení programu dobrovolného propouštění v Austrálii bylo oznámeno, že dojde ke snížení počtu globálních pracovních sil.

„Aby se stal silnějším …“

Casey Norton, mluvčí společnosti, uvedl: „Provádíme hodnocení napříč zeměmi, abychom zvýšili efektivitu, abychom mohli řádně rozvíjet naše podnikání a v budoucnu posílit. „Náš dobrovolný program propouštění pomůže společnosti vyrovnat se s nebývalými podmínkami na trhu.“

Exxon neřekl, kolik zaměstnanců plánuje celkem najmout.

Společnost Exxon Mobil se rozhodla prodat 50% podíl v australském společném podniku Bass Strait Oil and Gas Joint Venture. Podle analytiků společnost z tohoto prodeje vydělá 3 miliardy dolarů. Společnost bude také schopna prodávat Altona, nejstarší australskou rafinérii v Melbourne.