Kazachstán si klade za cíl stát se euroasijským finančním lídrem

Plán se zaměřuje na zlepšení institucionálního dohledu a rozšíření kapitálových trhů v konvenčních i islámských financích

Kazachstán si klade za cíl stát se euroasijským finančním lídrem
Kazachstán si klade za cíl stát se euroasijským finančním lídrem

Vláda Kazachstánu zavedla plán rozšíření kapitálových trhů a přilákání více zahraničního kapitálu v každém sektoru do země v rámci svého cíle stát se euroasijským regionálním lídrem ve finančním sektoru.

V krátkém časovém rámci učinila Nur-sultánova vláda významné kroky jak v konvenčním finančním systému, tak v islámském financování, jak potvrzuje dosavadní pokrok.

Kazachstán, který hostil mnoho významných mezinárodních akcí, jako je EXPO-2017, se již ve finančním sektoru prosadil konkrétním vývojem během čtyřdenního fóra Astana Finance Days v pondělí 1. července.

Na akci byli odborníci diskutováni o finančních trzích a o krocích, které jsou nutné k integraci euroasijského regionu do mezinárodního finančního systému. Účastníci sdíleli názory na finanční technologie, regionální budoucnost kapitálových trhů, islámské finanční praktiky, vytváření kvalifikované pracovní síly v této oblasti financí, jakož i role finančního sektoru v transformaci ekonomiky.

V rámci tématu fóra, aby se Kazachstán stal „finančním centrem Eurasie“, nabídla akce kazašské administrativě platformu pro sdílení jejího cíle s mezinárodními finančními profesionály, aby země mohla pokročit v rozšiřování své role v tomto odvětví a zároveň diverzifikovat svou ekonomiku pryč z přílišné závislosti na příjmech z ropy a těžby.

Činnosti Kazachstánu v tomto rámci jsou následující:

⁃ Mezinárodní finanční centrum v Astaně

Astana International Finance Center (AIFC), s dekretem o svém založení podepsaným v roce 2015, začalo fungovat v červenci 2018. AIFC se nachází v obrovském kampusu, kde se pořádá EXPO-2017, a představila kroky, které chce Kazachstán podniknout finanční sektor mezinárodním finančním hráčům. Fórum Astana Finance Days je akcí, která rovněž podporuje tento cíl.

Hlavní manažer AIFC Kairat Kelimbetov, zdůrazňující rychle rostoucí postavení centra mezi mezinárodními finančními centry, uvedl, že si klade za cíl vytvořit plynulý a vyvážený kapitálový trh nejen pro Kazachstán, ale pro celý region.

Rada pro správu AIFC, v jejímž čele stojí kazašský prezident Qasym-Jomart Toqayev, zahrnuje klíčové finanční hráče, jako je předseda JP Morgan Chase Jacob Frenkel, generální ředitel Sberbank Herman Gref a prezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj Suma Chakrabarti.