Je rozumné získat pro lidi nejlepší nabídku, říká Jaishankar

Je rozumné získat pro občany Indie nejlepší nabídku, říká Indický ministr zahraničí Subrahmanyam Jaishankar ve středu řekl, že Indie se rozhodne pro nejlepší nabídky na na nákup ropy, která je v zájmu jejích obyvatel.

V odpovědi na otázky členů horní komory ministr řekl: „Vláda nepožaduje od indických společností, aby nakupovaly ropu z Ruska, ale je rozumnou politikou získat nejlepší nabídku v zájmu indického lidu.“

Dále dodal, že Indie se při nákupu ropy nedrží pouze jedné země, ale vždy se rozhodne pro dohodu ze všech dostupných možností.

„Pokud nám zítra trh dá více konkurenčních možností. Opět prosím pochopte. Nejde jen o to, že kupujeme ropu z jedné země. Kupujeme ropu z více zdrojů, ale rozumnou politikou jít tam, kde získáme nejlepší nabídku. Zájem indického lidu a to je přesně to, o co se snažíme. Řekl Jaishankar.
Indický ministr také řekl, že Indie nepožaduje od svých společností, aby nakupovaly ruskou ropu, ale aby si jí zajistily z více zdrojů. Teď záleží na tom, co trh nabídne, dodal. Válka na Ukrajině, která začala v únoru výrazně ovlivnila globální potravinovou bezpečnost a vedla k náhlému zvýšení cen ropy po západních sankcích vůči Moskvě.
Ve svém hodnocení globálních cen ropy Jaishankar říká, že ceny ropy a plynu jsou po celém světě nepřiměřeně vysoké. Evropa podle něj nakupovala více ropy ze zemí Blízkého východu, které byly tradičními dodavateli Asie, nyní však byla přesměrována do Evropy.
Začátkem listopadu na společné tiskové konferenci spolu s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v Moskvě Jaishankar řekl, že vztahy Indie s Ruskem jsou v její prospěch a Dílí by v tom rádo pokračovalo. Znovu potvrdil silné vazby s Moskvou a zemi popsal jako stálého a časem prověřeného partnera.
V rámdci svých poznámek v parlamentu k „Nejnovějšímu vývoji indické zahraniční politiky“ Jaishankar také nastolil otázku pokračujícího konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou a prohlásil, že indičntí občané by neměli platit za akci nějaké jiné země.“ Indická veřejnost by neměla platit za akci nějaké jiné země“ řekl Jaishankar a potvrdil pozici Indie.