Jaderné elektrárny v Polsku. Místopředseda vlády Sasín: První lokalitu už máme, druhou poznáme na podzim

Místopředseda vlády, ministr státních aktiv Jacek Sasin během programového sjezdu Právo a spravedlnost řekl, že umístění první jaderné elektrárny v Polsku je již určeno a na podzim se dozvíme, kde a s kým bude druhá elektrárna bude postavena.

Vicepremiér Sasin uvedl, že výstavba první velké jaderné elektrárny v Polsku již probíhá. Dodal, že jde o investici realizovanou ve spolupráci s americkou společností Westinghouse.

– Už jsme vybrali místo v Pomořansku. Na podzim se dozvíme, kde a s kým se bude stavět druhá jaderná elektrárna, řekl Sasin.

Dodal, že díky zákonným změnám bude možné tyto investice výrazně urychlit.

Malé jaderné elektrárny

Jacek Sasin řekl, že vláda „také vstoupila do programu malých jaderných reaktorů“. Vicepremiér připomněl, že skupina Orlen uzavřela smlouvu na stavbu těchto reaktorů s americko-japonským konsorciem GE Hitachi.

Společnost PKN Orlen nedávno oznámila, že v roce 2029 bude v Polsku spuštěna první elektrárna vybavená pokročilým modelem  malého jaderného reaktoru SMR s názvem BWRX-300.

Podle výpočtu  PKN Orlen může jediný reaktor SMR za 60 let provozu zabránit 175 milionům tun emisí CO2, které by do atmosféry vypustila konvenční elektrárna. Velkou výhodou nové technologie je podle koncernu také její bezpečnost – SMR jsou vybaveny tzv pasivní bezpečnostní systémy, které zajišťují chlazení reaktoru i při absenci vnějšího napájení a samotný reaktor je umístěn 35 metrů pod zemí.

Umístění prvních reaktorů

Orlen Synthos Green Energy na konci dubna oznámil, že podal šest žádostí o tzv principiální rozhodnutí pro malé modulární jaderné elektrárny SMR s reaktory BWRX-300. Žádosti se týkají následujících lokalit: Włocławek, Stawy Monowskie u Osvětimi, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Kraków Nowa Huta, speciální ekonomická zóna Tarnobrzeg pokrývající Tarnobrzeg a Stalowa Wola.

Sjezd ve Varšavě se koná pod heslem „Street Programowy Law and Justice“. V plánu jsou další dva tematické panely: „Zdraví Poláků“ za účasti ministra zdravotnictví Adama Niedzielského a „Suverénní Polsko ve sjednocené Evropě“ za účasti europoslance Zbigniewa Kuźmiuka. Sjezd zakončí projev prezidenta PiS Jarosława Kaczyńského.