Hlavní hraniční přechod mezi Srbskem a Kosovem byl znovu otevřen

Hlavní hraniční přechod mezi Srbskem a Kosovem byl znovu otevřen
Hlavní hraniční přechod mezi Srbskem a Kosovem byl znovu otevřen

Hlavní hraniční přechod mezi Srbskem a Kosovem byl znovu otevřen tento čtvrtek (29.), po dnech napětí, které nechalo svět v pohotovosti kvůli nejhorší krizi v regionu za poslední roky. Poté, co byla na srbské straně demontována barikáda, kosovská policie potvrdila „návrat k normálu“ a znovuotevření hraničního přechodu Merdare, hlavního pozemního spojovacího bodu se Srbskem, je od včerejška uzavřeno.

Záběry srbské státní televize RTS ukázaly fronty vozidel a kamionů na srbské straně. Podle RTS Srbsko v pondělí večer zrušilo zvýšený stav pohotovosti, který uvalilo na své vojáky. Po výzvě Spojených států a Evropské unie ke klidu srbský prezident Aleksandar Vučič včera večer oznámil, že srbská menšina v Kosovu demontuje barikády nainstalované před téměř třemi týdny. „Barikády budou odstraněny, ale nedůvěra zůstává,“ řekl podle RTS Vučič během setkání se zástupci kosovských Srbů poblíž hranic s regionem s albánskou většinou. Ve čtvrtek ráno byla situace na severu Kosova klidná a podle zpravodaje AFP bylo možné pozorovat hlídky mezinárodních mírových sil.

V Mitrovici přes noc hořely dva kamiony, které blokovaly most. Příčiny požáru jsou zatím neznámé. V Rudare u Mitrovice stál tucet lidí před barikádou a vyjadřoval svou nelibost nad myšlenkou na její odstranění. „Nedává to smysl, bojujeme za práva, která nebyla vybojována, cítíme se zrazeni,“ řekl agentuře AFP jeden z přítomných (25), který odmítl uvést své jméno. „Proč jsme přišli na barikády, když všechno skončí takhle?“ řekl další demonstrant, 38, který také požádal o anonymitu. zablokovaný oběh Od 10. prosince stovky Srbů postavily v severním Kosovu barikády na protest proti zadržení bývalého srbského policisty obviněného z účasti na útocích proti albánsko-kosovské policii.