Hepatitída A

Hepatitida A se označuje jako infekční žloutenka nebo „nemoc špinavých rukou“. Odpovídá za ni virus hepatitidy A (HAV).

HAV vniká do těla nejčastěji ústy. Infikovaná osoba vylučuje viry stolicí. K šíření virové hepatitidy A významnou měrou přispívá nedostatečná osobní hygiena. Hepatitidy typu A se nejčastěji přenášejí:

znečištěnou stravou

špinavýma rukama.

Onemocnění častěji postihuje příslušníky tzv. rizikových skupin. K nim patří:

děti předškolního a školního věku
mladí a dospělí do 35 let
cestovatelé
Ve zvýšeném riziku nákazy virem hepatitidy typu A jsou také někteří lidé při výkonu svého povolání:

– zdravotníci
– vychovatelé a učitelé
– vojáci
– policisté
– celníci
– pracovníci soudu a vězeňské služby
– letecký personál
– průvodci cestovních kanceláří
– řidiči dálkové dopravy
– pracovníci s odpady

Jak se projevuje a probíhá

Onemocnění probíhá obvykle akutně. To znamená, že se náhle začne, ale také většinou úspěšně zcela odezní. Akutní zánět jater se často jeví jako běžná chřipka. Můžete trpět:

zvýšenou teplotou
bolestmi svalů
bolestmi kloubů
nevolností
zvracením
nechutenstvím

První příznaky onemocnění se objevují obvykle po 15 až 50 dnech od průniku viru do organismu. U některých nemocných se objeví charakteristické žluté zbarvení kůže a očního bělma – žloutenka. Onemocnění probíhá většinou snadno, trvá průměrně 2 – 5 týdnů a zanechává trvalou imunitu, nepřechází do chronicity. Těžší průběh má VHA u dospělých. Úmrtnost je nízká, s věkem mírně stoupá.

Diagnózu stanoví lékař na základě celkového vyšetření a krevních testů. Na poruchu funkce jater upozorní zvýšení koncentrace jaterních enzymů.

Jak se léčí

Léčba hepatitidy typu A je pouze podpůrná. To znamená, že nebojuje přímo proti příčině onemocnění. Snaží se vytvořit takové podmínky, aby mohl organismus úspěšně bojovat s viry. Doporučuje se klid na lůžku a mírnění obtíží (teploty, bolesti hlavy, zvracení). Dnes se již nemusíte obávat drastických jaterních diet používaných v minulosti. V případě, že se budete řídit zásadami zdravé výživy, můžete jíst skoro vše, na co máte chuť. O vhodnosti potravin, u kterých si nejste jisti, se poraďte se svým lékařem. Ten vám také může předepsat léky chránící jaterní buňky a podporující jejich obnovu (hepatoprotektiva) a vitamíny.

Jak se jí vyhnout

V některých případech nelze přenosu HAV předejít ani dodržováním základů osobní hygieny. Infekce často potrápí cestovatele do teplých krajin. K nákaze nejčastěji dochází infikovanými potravinami, z kostek ledu v nápojích připravených z infikované vody, z nedostatečně tepelně zpracovaných ryb nebo mořských živočichů. Naštěstí existuje možnost aktivní obrany. Hepatitidě typu A můžete účinně předejít očkováním. O předpis a podání vakcíny požádejte svého praktického lékaře.

očkování

V první řadě se očkují přímé kontakty nemocných v ohnisku VHA. Protilátky se vytvářejí v průběhu 14 dní po očkování.

Toto očkování se provádí na základě rozhodnutí příslušného regionálního úřadu veřejného zdravotnictví. Doporučuje se zejména osobám, které jsou ve zvýšeném riziku nákazy: osoby přicházející do styku s infikovanými, zdravotnický personál, zaměstnanci kanalizací, odpadového hospodářství a záchranářských prací, cestovatelé do oblastí s vysokým výskytem hepatitidy A.

Po překonání VHA je člověk chráněn doživotně. Není však chráněn proti ostatním typům virové hepatitidy.

Účinnost vakcíny proti VHA je velmi vysoká, až 95%, což znamená, že ze 100 očkovaných je 95 chráněných a 5 lidí na očkování nezareaguje. Očkují se hlavně mladší osoby. Generace nad 50 let se už s virem v průběhu života setkala, proto by se měla očkovat až po negativním výsledku vyšetření protilátek.