Finanční šéfové G7 se snaží diverzifikovat dodavatelské řetězce

Americká ministryně financí Janet Yellenová uvedla, že nedávné ekonomické šoky „jasně ukázaly“ potřebu diverzifikovaných dodavatelských řetězců
Americká ministryně financí Janet Yellenová uvedla, že nedávné ekonomické šoky „jasně ukázaly“ potřebu diverzifikovaných dodavatelských řetězců

Ministři financí skupiny G7 plánují letos zahájit program partnerství pro diverzifikaci dodavatelských řetězců, uvedli v sobotu po jednání v Japonsku před hlavním summitem příští týden.

Ministři přímo neuvedli snahu snížit závislost na obchodu s Čínou nebo Ruskem jako motivaci pro iniciativu, která se zaměřuje na technologie čisté energie.

Ale Spojené státy vedly tlak na kontrolu vývozu čipových komponent do Číny s odkazem na obavy o národní bezpečnost a ministryně financí Janet Yellen poukázala na nedávné šoky v globální ekonomice.

„Přelévání z ruské války proti Ukrajině a narušení způsobené pandemií jasně ukázaly důležitost diverzifikovaných a odolných dodavatelských řetězců,“ řekla novinářům.

Japonský ministr financí Shunichi Suzuki také řekl, že Covid odhalil „nevýhodu dodavatelských řetězců, které jsou příliš koncentrované na jednom místě“.

Ministři financí a šéfové centrálních bank ze Skupiny sedmi ve společném prohlášení uvedli, že doufají v zahájení partnerství ve spolupráci se Světovou bankou „nejpozději do konce tohoto roku“.

Program s názvem RISE – Resilient and Inclusive Supply-Chain Enhancement – ​​staví na pokynech vydaných v dubnu a nabídne zainteresovaným rozvojovým zemím „finance, znalosti a partnerství“. Kolik bude na program vynaloženo, nebylo zveřejněno.

Třídenní setkání ve městě Niigata se uskutečnilo jen několik dní předtím, než se v Hirošimě sjedou lídři skupiny velkých rozvinutých ekonomik, do které patří také Francie, Německo, Británie, Kanada, Itálie a EU.

Očekává se, že podpora Ukrajiny a vztahů G7 s Čínou bude jednou z hlavních priorit summitu 19. až 21. května spolu s jaderným odzbrojením a opatřeními proti změně klimatu.

Když finanční rozhovory v sobotu skončily, ministři znovu potvrdili svůj závazek vůči sankcím vůči Rusku a uvedli, že spolupracují na jejich prosazení, ale neoznámili žádné konkrétní nové kroky k řešení obcházení sankcí.

Zdůraznili také potřebu posílit finanční stabilitu po nedávných turbulencích v bankovním sektoru a uvedli, že jejich vlády „jsou připraveny přijmout vhodná opatření“.

Od začátku března zkolabovaly tři regionální americké banky, což vyvolalo paniku mezi zákazníky a otřesy pro akcie středně velkých institucí.

I když se finanční šéfové zavázali „řešit mezery v datech, dohledu a regulaci v bankovním systému“, tvrdili, že „náš finanční systém je odolný“.

Jednání v Niigatě se zúčastnili také šéfové MMF, OECD a Světové banky spolu s ministry financí z Brazílie, Indie a Indonésie.

Diskuse byly částečně zastíněny stagnací amerického dluhového stropu, protože největší světová ekonomika čelí historicky prvnímu selhání.

Rozpočtový úřad Kongresu v pátek uvedl, že národu by mohly dojít peníze na zaplacení svých finančních závazků do 15. června, pokud se zákonodárcům nepodaří dohodnout dohodu o zvýšení současných limitů vládních výdajů.