ExxonMobil a Keppel v nízkouhlíkovém vodíkovém pohonu

ExxonMobil a Keppel v nízkouhlíkovém vodíkovém pohonu
ExxonMobil a Keppel v nízkouhlíkovém vodíkovém pohonu

Duo zkoumá řešení vodíku a čpavku pro Singapur

Americký supermajor ExxonMobil a singapurský Keppel se spojili, aby vyvinuli nízkouhlíkový vodík a čpavek pro škálovatelné komerční a průmyslové aplikace v městském státě.

Kromě toho, že je čpavek nosičem vodíku a skladovacím médiem, lze jej přímo použít jako bezuhlíkové palivo nebo jej lze rozložit na bezuhlíkový vodík pro výrobu energie a také jako surovinu pro rafinerské a petrochemické provozy.

Memorandum o porozumění mezi ExxonMobil Asia Pacific a Keppel Infrastructure následuje po tom, co singapurská vláda loni v říjnu zahájila svou Národní vodíkovou strategii, která očekává, že vodík pokryje do roku 2050 až polovinu energetických potřeb Singapuru.

V rámci této vodíkové strategie Úřad pro trh s energií a Úřad pro námořní a přístavní dopravu v Singapuru v prosinci vyjádřil zájem o návrhy na vybudování, vlastnictví a provoz zařízení na výrobu energie s nízkým nebo nulovým obsahem uhlíku a doplňování paliva na singapurském ostrově Jurong.

Zemní plyn dnes pokrývá lví podíl národní poptávky po výrobě elektřiny. Spolupráce Keppel-ExxonMobil byla vytvořena s cílem reagovat na výzvu k vývoji konkurenceschopných řešení, která mohou podpořit cíle udržitelnosti ostrova Jurong a singapurskou vodíkovou strategii.

Keppel se také snaží využít nízkouhlíkový vodík pro první singapurskou 600megawattovou elektrárnu s kombinovaným cyklem připravenou na vodík.

Očekává se, že elektrárna Keppel Sakra Cogen Plant bude pracovat s nejméně 30 % vodíku a bude schopna přejít na provoz výhradně na vodík. V současné době se staví elektrárna na ostrově Jurong a očekává se, že bude dokončena v první polovině roku 2026.

Společnost ExxonMobil s potěšením spolupracuje se společností Keppel na hodnocení nízkouhlíkových řešení v rámci našeho cíle snížit naše emise a pomoci ostatním snížit jejich,“ řekla Irtiza Sayyed, prezidentka ExxonMobil pro Asii a Tichomoří pro nízkouhlíková řešení.

„Toto je příklad toho, jak můžeme poskytnout kritická, škálovatelná řešení pro snížení emisí CO 2 na podporu ambicí naší společnosti a Singapuru s nulovou čistotou.“

Mezitím, vzhledem k silné poptávce po nízkouhlíkové elektřině v Singapuru, Keppel provádí studii proveditelnosti vývoje elektrárny, která by mohla využívat čpavek přímo jako palivo.

Společnost ExxonMobil zdokonaluje své celosvětové zařízení na výrobu vodíku s nízkým obsahem uhlíku ve svém integrovaném komplexu v Baytownu v Texasu v USA, kde se bude vyrábět čpavek.

Očekává se, že tento projekt, který integruje zachycování uhlíku, bude produkovat 1 miliardu krychlových stop nízkouhlíkového vodíku denně a jeho spuštění se zaměřuje na období 2027–2028. Očekává se , že více než 98 % souvisejícího CO 2 produkovaného zařízením, neboli přibližně 7 milionů tun ročně, bude zachyceno a trvale uloženo.

„Hluboká dekarbonizace výroby elektřiny a hlavních průmyslových odvětví je klíčovým impulsem pro země, které hledají cesty k čistým nulovým emisím,“ uvedla Cindy Lim, generální ředitelka Keppel Infrastructure.

„Čistý vodík je celosvětově jednou z nejúčinnějších dekarbonizačních strategií, zejména pro odvětví, která se obtížně snižují, jako je námořní a petrochemický průmysl.