Evropská komise vyhlašuje první výběrové řízení na společné nákupy plynu v EU

Společné nákupy plynu EU byly zavedeny v reakci na energetickou krizi vyvolanou ruskou invazí na Ukrajinu.
Společné nákupy plynu EU byly zavedeny v reakci na energetickou krizi vyvolanou ruskou invazí na Ukrajinu.

Evropská komise ve středu vyzvala mezinárodní dodavatele k účasti v prvním unijním tendru na společné nákupy plynu o objemu 11,6 miliardy metrů krychlových.

„V tomto prvním výběrovém řízení podalo poptávku 77 evropských společností v celkovém objemu 11,625 mld. m3. Poptávka po LNG je 2,781 mld. m3 a poptávka po dodávkách potrubí je 9,554 mld. m3.“ – informovala EK ve zveřejněném komuniké.

„Mezinárodní dodavatelé plynu, s výjimkou Ruska, jsou nyní vyzváni k účasti v tomto výběrovém řízení tím, že do 15. května předloží nabídky na obsluhu evropských zákazníků . První kolo výběrového řízení zahrnuje dodávky plynu od června 2023 do května 2024.“ dodala Komise.

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič v souvislosti s vyhlášením tendru uvedl, že společné nákupy „zvýší energetickou bezpečnost před příští zimou a pomohou naplnit zásobníky plynu“.

„Je to také příležitost pro mezinárodní dodavatele plynu rozšířit svou zákaznickou základnu . Je to oboustranně výhodný podnik“ – řekl zástupce Komise.

Společné nákupy plynu EU byly zavedeny v reakci na energetickou krizi vyvolanou ruskou invazí na Ukrajinu. Jsou otevřeny všem členským státům. Další výběrová řízení proběhnou po dalších kolech agregace poptávky naplánovaných na červen, srpen, říjen a prosinec 2023. Dosud se o účast na společných nákupech plynu prostřednictvím nástroje AggregateEU ​​​​přihlásilo asi 107 společností .