Důvody, proč nová měna Facebook vyvolává obavy z potenciálních hrozeb pro finanční systém

Facebook vyvinul vlastní digitální měnu Libra, která vám umožní posílat peníze do zahraničí a nakupovat online. Odborníci se však domnívají, že tento plán na Facebooku zahrnuje vážné hrozby, říká Deutsche Welle.

Plány Facebooku na uvolnění vlastní kryptoměny Váhy se potýkají s vážnou opozicí ze strany americké vlády i finančních orgánů dohledu. Washington vyjádřil obavy, že by nový platební nástroj mohl být použit pro různé nezákonné operace, včetně praní peněz, obchodování s lidmi a sponzorství terorismu.

Nominální výše hypoték na nákup bytu v Praze stále roste
Nominální výše hypoték na nákup bytu v Praze stále roste

Je třeba poznamenat, že tyto obavy byly již dříve vyjádřeny. V polovině července ministr financí USA Steven Mnučin oznámil, že nová měna Facebooku, spolu s dalšími kryptoměny, představuje novou hrozbu pro národní bezpečnost.

Váhy mají potenciál 2,5 miliardy lidí

Ministerstvo financí USA varovalo Facebook, že internetový gigant bude muset přijmout stejná opatření proti praní peněz a financování terorismu jako ostatní poskytovatelé finančních služeb. Facebook však dosud neuvedl svou ochotu tak učinit, takže bude pro společnost velmi obtížné získat zelenou od amerických úřadů k oficiálnímu zavedení nové podzimní měny.

Dříve Jerome Powell, šéf amerického Federálního rezervního systému, zdůraznil, že plány na spuštění Libry vyvolávají mnoho otázek – hlavně o tom, jak bude prosazována ochrana osobních údajů, boj proti praní peněz a finanční stabilita v USA. Tyto faktory nabývají na důležitosti vzhledem k tomu, že celkové publikum využívající Facebook a potenciálně využívající novou kryptoměnu je na celém světě 2,5 miliardy lidí.
Převody peněz a online nákupy

Plánuje se, že v počátečním období bude Libra použita pro převody peněz v různých měnách. Digitální měna by tak mohla konkurovat službám, jako jsou Moneygram a Western Union, které vyžadují další poplatky. Rovněž bude existovat konkurence pro banky, které často účtují vysoké poplatky za mezinárodní převody peněz. Facebook však naznačil, že nová měna umožní lidem v chudších regionech přístup k mezinárodnímu finančnímu systému.

Očekává se, že peněžní převody s Librou budou probíhat prostřednictvím aplikací a služeb založených na Facebooku, jako jsou WhatsApp a Messenger. Navíc, pokud je uživatelský účet Libra propojen s jeho bankovním účtem, bude možné převádět peníze pouze pomocí smartphonu.

V budoucnu je Libra připravena stát se univerzálním platebním prostředkem, který lidem umožní nakupovat online. Za tímto účelem Facebook uzavřel dohody s 28 významnými společnostmi přímo nebo nepřímo zapojenými do elektronických plateb, včetně Visa, Mastercard, PayPal, Vodafone a Ebay.

Začne Facebook vydávat půjčky?

Facebook plánuje pro Libru vytvořit z Libry stabilní elektronickou měnu. To znamená, že směnný kurz bude navázán na tradiční měny, včetně dolaru a eura. Elektronické peníze tak budou 100% zajištěny reálnými měnovými rezervami a aktivy.

Je pravda, že odborníci předpokládají, že tomu tak nebude vždy. „Vývojáři digitálních měn dnes očekávají, že Libra bude mít 100% pokrytí měnou, což dává dokonalý smysl.“ V určitém okamžiku však začnou toto krytí postupně ukončovat, dokud neklesne ze 100% na 50%. Pak by Libra mohla mít silný úvěrový mechanismus, “vysvětluje Hendrix Leber, finanční manažer v Acatis.

V klasickém finančním systému mají banky monopol na poskytování úvěrů. Rovněž je třeba mít na paměti, že banky mohou také poskytovat půjčky, které mají pouze částečné krytí devizových rezerv. To znamená, že banky skutečně „vydělávají peníze z čistého vzduchu“.

Twitter Twitter amerického prezidenta Donalda Trumpa v polovině června řekl, že „tvůrci kryptoměny budou potřebovat bankovní licence. Pokud společnosti jako Facebook chtějí začít s finančním obchodem, musí také dodržovat stejná pravidla jako finanční instituce. “

Váhy – skutečná alternativa k národní měně?

Téma kryptoměn se také diskutuje na nejvyšších politických úrovních na mezinárodní úrovni. O tom diskutovali ministři financí na zasedání G7 ve Francii dne 17. července. Německé vydání citátu Bild citovalo německého ministra financí: „Německá vláda musí společně s centrální bankou spolupracovat a pochopit, jak zabránit tomu, aby se digitální měna stala skutečnou alternativou k národním měnám.“

Na francouzských, britských a amerických ministerstvech financí jsou plány Facebooku vstoupit na měnový trh vysoce kritické.

„Máme v úmyslu pečlivě prostudovat, zda jsou dodržována všechna stávající pravidla a zda se mohou v budoucnu změnit, aby se zajistila stabilita mezinárodního finančního systému,“ uvedl německý ministr financí Olaf Scholz na ministerském ministerstvu financí G7.

Kryptoměny – konec dominance banky?

Digitální měna způsobuje určité bolesti hlavy nejen regulačním orgánům finančního sektoru, ale hlavně bankám.

„Myslím, že velké webové služby, jako jsou Amazon, Alibaba nebo Google, by mohly v nadcházejících letech přijít s vlastní digitální měnou. V této situaci vyvstává logická otázka: Jakou roli budou hrát tradiční banky v této hře velkých podniků? “Ptá se Loeber.

Mezitím německý mluvčí centrální banky Burkhard Balch v rozhovoru s Borsenem Zeitungem poukazuje na to, že Libra zatím klade více otázek než odpovědí. Obává se, že nová digitální měna by mohla vážně podkopat a oslabit její konkurenty.

„Chtěli bychom vědět, co se stane s tradičními platebními systémy a bankami, pokud se v budoucnu budou různé platební a peněžní transakce stále častěji obcházet tradičními kanály. Je třeba poznamenat, že transakční poplatky, zejména poplatky za směnu měn, poskytují bankám a platebním službám slušný příjem, “uzavírá Balcs.