Česká republika směrem k COVID-19: mezinárodní pomoc, Čína a česká domácí politika

Vzhledem k pandemii COVID-19 se Česká republika stala dárcem i příjemcem různých forem mezinárodní pomoci. Česká vláda provedla řadu asistenčních aktivit, původně zaměřených na Čínu, poté na členské státy EU a NATO. V březnu 2020 v důsledku epidemie a rostoucího nedostatku ochranných materiálů v České republice zahájily státní orgány proces objednávání zdravotnického materiálu z Číny. Definice nákupu čínských lékařských materiálů některými českými politiky jako pomoci vyvolala kritiku mezi opozičními stranami a zdůraznila podporu, kterou Češi poskytuje Tchaj-wan. Postupné snižování počtu infekcí v České republice umožnilo českým úřadům přijmout další podpůrná opatření s významným významem pro image.

Česká pomoc pro Čínu. První česká pomoc zaměřená na Čínu byla podniknuta před vznikem virové infekce SARS-CoV-2 na území země. Dne 3. února se vláda České republiky rozhodla poskytnout Číně 10 milionů Kč na podporu epidemie COVID-19. Ministr zahraničí Tomáš Petříček ( ČSSD) informoval, že po konzultaci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) budou asistenční služby převedeny do Číny mimo jiné prostřednictvím mezinárodní organizace. V polovině února bylo rozhodnutím českých orgánů uděleno Číně 4,5 tuny ochranných materiálů včetně filtračních masek, ochranných oděvů a dezinfekčních prostředků v celkové hodnotě 3,3 milionu Kč. Shromážděná ochranná opatření byla převezena do Vídně, odkud byla odeslána spolu s materiály z Rakouska, Maďarska a Slovenska.

1. března Česká republika opět předala Číně humanitární ochranná opatření. Prostřednictvím speciálně organizovaného letu z vojenského letiště Praha-Kbely byly zaslány asistenční prostředky připravené kancléřem prezidenta České republiky, jednotkami místní samosprávy (Olomouc, Jihomoravský, Karlovy Vary, Vysočina, město Třebíč) a soukromými společnostmi (Škoda Auto as). V poskytnuté podpoře bylo 780 tisíc. párů rukavic, 43 tisíc masky včetně filtračních masek a 6,8 tis. ochranné obleky. Vzhledem k nárůstu počtu infekcí SARS-CoV-2 na českém území čínské orgány navrhly využití zbývajících 4 tun materiálů připravených českou stranou v rámci místních preventivních opatření.

Evropská spolupráce. Spolu s vývojem pandemie COVID-19 na území Evropy provedly české úřady také řadu asistenčních aktivit zaměřených na vybrané země EU a NATO. Dne 25. března Česká republika na základě dohody se slovinským premiérem Janezem Janšou ze Slovinské demokratické strany (SDS) poskytla Slovinsku osobní ochranné prostředky – 500 000. masky, 25 000 N95 a 5 tisíc masek ochranné obleky. Dne 2. dubna české orgány navíc poskytly Slovinsku 1 milion chirurgických masek a 200 000. specializované dýchací masky typu FFP2. 29. – 30. března Česká republika také poslala 20 000 ochranné obleky do Itálie a Španělska (každá 10 000). Do Itálie byly předány také dýchací masky vyrobené na pražské polytechnice (ČVUT), zatímco do Španělska bylo odesláno 90 dýchacích masek od české společnosti Nanologix. 10. dubna také české orgány darovaly severní milion Makedonii 1 milion ochranných masek.

V rámci solidárních aktivit v EU Česká republika rovněž deklarovala svou podporu v léčbě francouzských pacientů infikovaných koronavirem SARS-CoV-2. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) oznámil 5. dubna plánované přijetí šesti pacientů z Francie. V důsledku rezignace francouzské strany nedošlo k plánovanému transportu pacientů.Vláda České republiky se 9. dubna rozhodla převést 25 milionů Kč do zemí postižených pandemií coronavirus. Finanční podpora z rozpočtu ministerstva zahraničních věcí v rámci humanitární pomoci bude směřována na: Bosnu a Hercegovinu, Ukrajinu, Moldavsko, Gruzii a Kambodžu. 10 mil. Kč z uvedené částky bude přiděleno na dodávky zdravotnických zařízení českými společnostmi za účelem zvýšení kapacity místních zdravotnických zařízení. Zbývajících 15 milionů Kč bude rozděleno formou darů v rámci přímých dodávek zařízení do zdravotnických zařízení vybraných českými ambasádami v zahraničí.

Pomoc při přepravě občanů EU. Od poloviny března 2020 uspořádalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR řadu tzv repatriační lety připravené pro české občany, kteří zůstali v zahraničí. V rámci zpátečních letů do České republiky ze třetích zemí, včetně z Egypta, Hondurasu, Filipín, USA, Kanady, Thajska, Indie a Vietnamu se občané EU a další evropské země mohli vrátit do Evropy. Poslední tzv repatriaci let – s cestujícími z Austrálie a Nového Zélandu přes Soul – přistál 14. dubna v Praze s 35 evropskými občany na palubě. Kromě pomoci připravené formou letů uspořádaly české úřady 23. března také evakuační autobus do Říma, který umožnil 41 lidem návrat do Itálie.

Zadržení italských materiálů. V rámci opatření přijatých českými orgány došlo také ke kontroverzi. 17. března převzala česká policie v průmyslové zóně v Lovosicích v Ústeckém kraji 680 000 osob ochranné masky a 28 tisíc respirační masky z časopisů společnosti obviněné ze spekulativních akcí týkajících se prodeje ochranných zdravotnických materiálů. Opatření přijatá českou policií na žádost ministerstva zdravotnictví v souvislosti s hrozbou vývozu materiálů mimo zemi měla negativní obrazové účinky. V důsledku šetření se ukázalo, že část získaných prostředků (101 600 ochranných masek) byl dar čínského červeného kříže čínské komunitě v Itálii. České orgány prohlásily, že příslušný počet ochranných masek má být vrácen do Itálie, a poté převedly 110 000 na italskou stranu. kousky z vlastního inventáře.

Materiály pro Českou republiku.Navzdory pomoci poskytované evropským zemím zůstávají materiální potřeby České republiky stále vysoké. Podle ministra vnitra České republiky Jana Hamáčka z ČSSD se v České republice týdně používá asi 3 miliony dýchacích masek a 20 milionů ochranných masek. Ochranné materiály používané v České republice se dovážejí hlavně z Číny. První letadlo s čínskými ochrannými materiály (1,1 milionu masek), za které české úřady zaplatily 75 milionů Kč a 8 milionů Kč za dopravu, přistálo 20. března na letišti Václava Havla v Praze. České úřady původně naplánovaly objednávky na zdravotnické pomůcky a ochranné materiály z Číny na tři lety týdně po dobu šesti po sobě jdoucích týdnů. Ministr vnitra Jan Hamáček to potvrdil

Kromě plnění čínských objednávek přijala Česká republika v rámci bezplatných asistenčních operací na Tchaj-wanu 25 plicních respirátorů a dýchacích a ochranných masek. 15. dubna se v Valdštejnském paláci v Praze setkal předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil a vedoucí tchajwanského hospodářského a kulturního úřadu Liang-Ruey Ke s dalším darem České republice, včetně 63 000 ochranné masky. Humanitární pomoc z Tchaj-wanu se setkala s mnoha gesta vděčnosti v České republice, včetně mezi politiky z České pirátské strany, TOP09 nebo Občanské demokratické strany (ODS). Na webu ODS bylo uvedeno, že Tchaj-wan daroval České republice celkem 800 000 masky, a intenzivně a nezištně pracuje na prevenci a šíření viru. Jiří Drahoš, který kandiduje na prezidentské volby v prezidentských volbách v roce 2018, také zveřejnil oficiální poděkování tchajwanským úřadům.

Česká republika také obdržela pomoc od Vietnamu. 25. března bylo v rámci zvláštního „repatriačního“ letu z Hanoje do Prahy přivezeno 10 000 do České republiky textilní masky a 6,5 ​​tisíc kusy nabízené přímo české policii – zaslané vietnamským ministerstvem veřejné bezpečnosti.

Závěry. Činnosti v oblasti solidarity prováděné orgány České republiky se zeměmi EU a NATO mají převážně obrazový charakter. Česká pomoc Slovinsku byla mezi slovinskými politiky kladně přijata. Vyjádřili mimo jiné své poděkování Slovinský premiér Janez Janša (SDS) a čtyři ministři středopravé vlády se zformovali v březnu 2020, tj. Ministr obrany Matej Tonin z Nového Slovinska (NSi), ministr infrastruktury Jernej Vrtovec (NSi) a ministr práce, rodiny, sociálních věcí a rovných příležitostí Janez Ciglar Kralj (NSi). Pozitivní obraz České republiky byl představen také ve slovinských médiích, včetně veřejných (RTV Slovinsko) a soukromých televizních stanic (Nova24TV).

Pomoc poskytovaná Severní Makedonii usilující o členství v EU také získala významný význam týkající se image. Náměstek ministra pro evropské záležitosti severní Makedonie Bujar Osmani označil českou pomoc za důležitý dar, který by Makedoncům pomohl lépe jednat s koronaviry. Zároveň poukázal na význam solidarity v EU i v NATO. V posledních letech se výrazně zvýšila viditelnost České republiky a přítomnost českých aktivit v severní Makedonii, kde je od roku 2016 nepřetržitě rozmístěn český policejní kontingent. V rámci programu „pomoc na místě“ Ministerstva vnitra Česká republika podpořila posílení systému hraničního dozoru Severní Makedonie přibližně 100 miliony Kč. V dubnu 2019 navštívil severní Makedonii český ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), převodem 25 milionů Kč na tehdejšího ministra vnitra Severní Makedonie Olivera Spasowského na podporu pohraniční policie a specializovaných jednotek v boji proti pašování migrantů. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) rovněž navštívil zemi v červnu 2019, který zdůraznil plnou podporu České republiky pro Severní Makedonii v jejím úsilí o vstup do EU. Podpora Severní Makedonie v boji proti koronaviru posiluje pozitivní image České republiky jako významného makedonského partnera. který zdůraznil plnou podporu České republiky pro Severní Makedonii v jejím úsilí o vstup do EU. Podpora Severní Makedonie v boji proti koronaviru posiluje pozitivní image České republiky jako významného makedonského partnera. který zdůraznil plnou podporu České republiky pro Severní Makedonii v jejím úsilí o vstup do EU. Podpora Severní Makedonie v boji proti koronaviru posiluje pozitivní image České republiky jako významného makedonského partnera.

Objednávky ochranných materiálů z Číny vyzdvihly rozpory na české politické scéně a vyvolaly kritiku vlády Andrej Babiš (ANO) českou opozicí. Někteří čeští politici, například prezident Miloš Zeman, předseda vlády Andrej Babiš (ANO) nebo český ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), uvedli jako pomoc přepravu zdravotnického vybavení z Číny do České republiky. Tato prohlášení vyvolala řadu negativních reakcí opozičních stran (Česká pirátská strana, TOP09, ODS), která naznačovala, že se nejedná o humanitární pomoc, ale o pouhý dovoz zboží, jehož cena by se s následnými dodávkami zvýšila. Miroslav Kalousek (TOP09) obvinil Čínu z obchodního přístupu k dodávkám masek a jiných lékařských materiálů a zdůraznil, že Česká republika v polovině února podporovala Čínu tím, že tam poslala – spolu se Slovenskem, Maďarsko a Rakousko – pomoc. Pražský prezident Zdeněk Hřib (Česká pirátská strana) porovnal tchajwanskou humanitární pomoc s obchodním přístupem Číny, což naznačuje, že Čína prodává ochranné vybavení, které není darem ani humanitární pomocí. Česká pirátská strana, která je v opozici vůči vládě, je jedním z největších kritiků čínské politiky na české politické scéně. Pomoc Tchaj-wanu tváří v tvář pandemii koronavirů se tak stává důležitým politickým argumentem pro českou opozici, který se může v budoucnu stát důležitou součástí sporu o směřování české zahraniční politiky. V říjnu 2019 byla v důsledku sporu o zrušení doložky o uznání politiky jedné Číny v Praze ukončena dohoda o partnerství s Prahou v Praze, což opět přispělo k ochlazení česko-čínských vztahů. V lednu 2020