Ceny ropy jsou stabilní při snižování dodávek, čerpání zásob v USA

Hrozící pokles produkce ropy v Saúdské Arábii a její pokles v amerických ropných zásobách uvolňuje nadbytek nabídky pro vyvážení trhu

Ceny ropy jsou stabilní při snižování dodávek, čerpání zásob v USA
Ceny ropy jsou stabilní při snižování dodávek, čerpání zásob v USA

Ceny ropy byly v pátek stabilní, protože čerpání zásob ropy v USA má zmírnit nadbytek nabídky, což je podporováno blížícím se saúdskoarabským poklesem produkce ropy od února o 1 milion barelů denně (bpd).

Mezinárodní srovnávací ropa Brent se obchodovala za 55,11 USD za barel v 0616 GMT, což představuje nárůst o 0,02% po uzavření čtvrtek na 55,10 USD za barel.

Americký benchmark West Texas Intermediate (WTI) byl současně na 52,13 USD za barel, což představuje pokles o 0,40% poté, co ukončil předchozí seanci na 52,34 $ za barel.

Saúdská Arábie, de-facto vůdce Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a hlavní hnací síla snižování produkce OPEC +, má dobrovolně snížit svou produkci v únoru a březnu o 1 milion bpd.

Po dobrovolném snížení Saúdské Arábie dosáhne snížení produkce skupiny v únoru 8,125 bpd v březnu a 8,05 mil. Bpd v březnu, což znamená, že OPEC + sníží svou produkci v únoru o 925 000 bpd a 850 000 bpd v březnu ve srovnání s tempem produkce v lednu.

Před poklesem této produkce v únoru však čerpání amerických komerčních zásob ropy pomohlo nadměrnému zásobování a vyváženým trhům. Podle údajů, které ve čtvrtek zveřejnil státní energetický informační úřad (EIA), americké zásoby ropy klesly na nejnižší úroveň od března o 9,9 milionu barelů, neboli 2%, na 476,7 milionu barelů, v porovnání s tržním očekáváním výstavby 603 000 barelů.

Nicméně celosvětové šíření virové varianty, následované doprovodnými omezeními a blokováním, omezovalo cenové zisky omezením mobility a vyvoláváním obav ze slabé poptávky.

Španělsko ve čtvrtek potvrdilo, že v zemi byla zjištěna jihoafrická varianta koronaviru, právě když ministerstvo zdravotnictví oznámilo pokles nových infekcí.