Během návštěvy francouzského prezidenta v Číně byla podepsána řada ekonomických dohod

Během návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Číně byla ve čtvrtek podepsána řada dohod o hospodářské spolupráci, mimo jiné v odvětví letectví, kosmetiky, jaderné a větrné energetiky, uvedl Elysejský palác v prohlášení.

Macrona v Číně doprovází asi 50 zástupců francouzských podnikatelských kruhů, včetně společností jako Airbus SA a energetického koncernu EDF Group, zdůrazňuje agentura Reuters.

Elysejský palác oznámil, že EDF podepsala dohodu s čínskou společností CGN o prodloužení jejich dlouhodobého partnerství v oblasti jaderných elektráren. Oznámeny byly také dohody mezi EDF a čínskými společnostmi v odvětví větrné energie na moři .

Generální ředitel Airbusu Guillaume Faury podepsal dohody, které společnosti umožní postavit novou výrobní linku v Číně a v důsledku toho dokonce zdvojnásobit výrobní kapacitu na druhém největším světovém leteckém trhu. Peking také potvrdil dříve oznámenou objednávku na 160 letadel od společnosti.

Zdroje z průmyslu agentuře Reuters řekly, že na okraj Macronovy návštěvy Airbus vyjednával s čínskými zákazníky potenciální nové objednávky letadel.

Podle agentury AFP byly podepsány také dohody o námořní dopravě , kosmetice a přístupu francouzského vepřového na čínský trh. Palác ve Versailles uzavřel se Zakázaným městem v Pekingu dohodu o uspořádání výstavy v Číně v příštím roce.

Reuters zdůrazňuje, že podle některých komentátorů velikost obchodní delegace doprovázející Macrona nevysílá za současných podmínek tu správnou zprávu. Čína neodsoudila ruskou agresi proti Ukrajině a staví se proti sankcím uvaleným na Moskvu.

„Tři čtvrtiny delegací jsou obchodní lídři: cílem je především podepsat smlouvy (…) V době, kdy se debata v Evropě soustředí na naši sebevražednou závislost na Číně a čínské vměšování, je toto poselství nevhodné,“ napsala levicová- křídlo europoslance Raphaela Glucksmanna před návštěvou .

Po příjezdu do Pekingu Macron tvrdil, že Evropa se nemůže ekonomicky oddělit od Číny, i když tyto vztahy zahrnují riziko. „Strategická autonomie neznamená autoarchii,“ řekl.