7 nemocí, které si můžete přivézt z dovolené Cestování

7 nemocí, které si můžete přivézt z dovolené Cestování
7 nemocí, které si můžete přivézt z dovolené Cestování

Z dovolené si můžete přinést nejen suvenýry a krásné vzpomínky, ale i nemoc. Abyste se nakazili nepříjemnými onemocněními, nemusíte se rozhodovat pro exotický výlet – stačí mírná změna klimatu. S jakými nemocemi se turisté potýkají nejčastěji?

Běžné sváteční nemoci

Návrat z dovolené a bez nemoci může být obtížný – musíte obnovit přirozený rytmus dne a noci a vrátit se ke svým povinnostem, stravovacím návykům a každodennímu režimu. Aklimatizace je obvykle plynulá, i když jde o snahu těla. Bohužel, pokud turista onemocněl během prázdnin, bude pro něj po návratu obtížnější získat formu.

7 nemocí, které si můžete přivézt z dovolené Cestování
7 nemocí, které si můžete přivézt z dovolené Cestování

Zde je 7 nejčastějších onemocnění, kterým cestující čelí, a to jak po dovolené, tak během ní:

 1. Nachlazení
  Na rozdíl od zdání je člověk vystaven nachlazení nejen na podzim a v zimě, ale také v létě. Je to zvýhodněno teplotními výkyvy – např. Sluněním na pláži a následným ochlazováním v moři, bazénu nebo klimatizovaném pokoji.
  Bez ohledu na to, kdy nastane nachlazení, neměli bychom jej podceňovat. Nejen proto, že nepříjemné příznaky, které zahrnuje, jako je nízká horečka, rýma, kašel, malátnost nebo únava, mohou zničit i ten nejorganizovanější výlet, ale také proto, že pokud se neléčí, může vést k chřipce. Více jsme o tom psali v článku:  Nachlazení – kdy navštívit lékaře?
 2. Anginu
  zvýhodňují stejné podmínky jako nachlazení, tj. Kolísání teploty. Nemoc útočí nečekaně, takže je těžké jí zabránit. Projevuje se silnou bolestí v krku a horečkou. Neošetřené to může být spojeno s nebezpečnými komplikacemi, jako je absces, meningitida nebo glomerulonefritida.
 3. Cystitida
  Jedná se o velmi nepříjemná onemocnění, která mohou účinně znepříjemnit jakoukoli dovolenou. Mezi hlavní příznaky patří náhlý tlak na močový měchýř a bolest a pálení při močení.  Pachateli cystitidy nebo uretritidy jsou bakterie. Můžete s nimi bojovat vhodnými léky. Uložení správných přípravků však vyžaduje lékařskou konzultaci.
 4. Mykóza nohou
  Jedná se o nepříjemné onemocnění, které, bohužel, lze během dovolené na dovolené docela snadno nakazit. Stačí použít společné sprchy nebo si zaplavat v hotelovém bazénu bez obuvi. Jak nemoc postupuje, kůže na chodidlech zbělá, poté šedá a žlutá. Na epidermis se postupně objevují praskliny a šupiny.
 5. Svrab
  Můžete se nakazit kontaktem s infikovanou osobou, například potřásáním rukou nebo použitím stejného ručníku. V počátečním stadiu kůže svědí, následuje zarudnutí a rány. V rámci boje proti svrab je nutné nejen zahájit léčbu, ale také zavést opatření k odstranění choroby z místností, ve kterých se člověk nachází.
 6. Salmonelóza
  Jedná se o infekční onemocnění způsobené konzumací jím infikovaných potravin, zejména drůbeže nebo vajec. Projevuje se trávicími potížemi. Noha je jako otrava jídlem.
 7. Exotická onemocnění
  Podle údajů Vojenského lékařského ústavu až 300 na 100 tisíc. turisté, kteří odjeli na dovolenou do takzvaných zemí Třetí svět vyžaduje hospitalizaci po návratu do země nebo v zahraničí. Na druhou stranu 1100 cestujících nebude moci pracovat bezprostředně po skončení dovolené kvůli drastické změně klimatu.
  Nejnebezpečnějšími exotickými chorobami jsou:

  1. malárie,
  2. průjem cestujících
  3. sakra
  4. dengue
  5. tyfus,
  6. tetanus,
  7. vzteklina,
  8. žlutá zimnice,
  9. virová hepatitida A a B.

Zpočátku může exotická nemoc připomínat nachlazení nebo chřipku. Nestojí za to podceňovat žádné příznaky malátnosti a co nejdříve navštívit lékaře. Neléčená malárie, horečka dengue a žlutá zimnice mohou vést k trvalému postižení nebo dokonce ke smrti.

7 nemocí, které si můžete přivézt z dovolené Cestování
7 nemocí, které si můžete přivézt z dovolené Cestování

Nemoc na dovolené v zahraničí – co dělat?

Prázdniny jsou spojeny s bezstarostností. Turista se proto často stává, že turista zapomene na očkování doporučená před odletem a během dovolené nevěnuje pozornost tomu, co jí a pije. Bohužel je to jednoduchý způsob, jak onemocnět.

Někdy však i přes příslušná preventivní opatření onemocnění stále útočí. Bez ohledu na to, jak moc je turista na vině, že to způsobil, musí se s tím vypořádat. Co dělat, když se objeví první rušivé příznaky?

Nejprve co nejdříve přejděte k lékaři, aniž byste čekali na konec dovolené, a vraťte se do země, protože zpoždění může problém eskalovat. Abyste se vyhnuli vysokým nákladům spojeným s lékařskými konzultacemi a možnou hospitalizací v zahraničí, je nutné uzavřít cestovní pojištění. Co zahrnuje? Více jsme o tom napsali zde .

Cestovní pojištění – nejen pro případ nemoci

Cestovní pojištění je vždy dobrým řešením. Bez ohledu na to, zda turista cestuje po Evropě nebo si vybere exotičtější destinace, poskytuje nejen finanční podporu, ale také praktickou pomoc, např. V případě potřeby dopravu do země. Stručně řečeno, snižuje pocit následků nepředvídaných událostí, ke kterým může dojít při cestování. Důležité je, že se vztahují nejen na nemoc, ale také na situaci, kdy dojde ke krádeži našich zavazadel a ke zrušení letu. Cestovní pojištění je také pomoc v případě poruchy auta, na kterém cestujeme.

Mnoho turistů si klade otázku, zda je možné uzavřít cestovní pojištění pro chronická onemocnění.  Ano, je to možné. O těchto onemocněních však musíte informovat pojistitele. Poté je pojistné obvykle vyšší, ale rozsah pojistné smlouvy se rozšiřuje. Nemoc během pobytu se může stát každému. Pojďme se tedy ujistit, že jeho účinky jsou co nejmenší.