7-násobná vdova z Vrbového je světovou rekordmankou. Její případ dodnes vzbuzuje pochybnosti

Slovensko má světový unikát, o kterém však u nás téměř nikdo neví. Badatel z Vrbového odhaluje černou historii svého městečka, za kterou si vysloužil dokonce i zápis do knihy rekordů.

Z historie známe ženy, které měly zavraždit i pět manželů. Málokdo však ví, že na Slovensku žila žena, která je dokonce trumfla. Vydala se osmkrát, přičemž sedm své muže pohřbila. Tajemný příběh ženy z Vrbového odkrývá místní badatel Vladimír Bzdušek. Byla to však opravdu „černá vdova“?

 

Pan Bzdušek se zajímá o lokální historii svého rodného městečka a přibližně před dvěma lety narazil na zajímavý článek, kde se zmínil případ jeho rodačky jménem Catharina Chaszna, kterou podezřívali ze zavraždění svých sedmi manželů.

Černá vdova?
Jejich jména uvedené nebyly, pouze jejich stručná charakteristika, u některých i povolání, u jiných zase věk s indiciemi, že jejich úmrtí jako zdravých mocných chlapy v nejlepším věku nemohou být jen takové náhodné, a stali se oběťmi „černé vdovy“. Mělo se to všechno odehrát ve Vrbov roce 1880, přesněji to měl být rok smrti posledního manžela.

Nadšenec se tedy pustil do pátrání, které bylo mimořádně náročné, ale nakonec úspěšné. Podařilo se mu zjistit mnoho informací včetně jmen manželů: „Tehdy se celá ta historie krásné otevřela, protože ty jména byla typicky Vrbovský, dodnes se ve Vrbov vyskytující a bylo zcela jasné, že ten příběh se odehrál přesně tak, jak byl popsán,“ uvedl pro Dobré noviny Vladimír Bzdušek.

Díky matričním zápisem zjistil, že Catharina se narodila 23. září 1818 a zemřela 8. září 1892. Patřila mezi nejnižší šlechtu a během svého života měla osm manželů. Šlo většinou o řemeslných mistrů, kteří nebyli chudí, ale přežil ji pouze ten poslední.

Poprvé se vydala, když měla 24 let a vzala si asi 40-letého čižmářský mistra, který byl dvojnásobným vdovcem. „Byl to pravděpodobně nějaký vzdálený příbuzný jejích rodičů. Ona se za něj zřejmě vydávala proto, že bude zajištěna, „vysvětluje badatel.

Co se jim stalo?
První manžel měl zemřít na souchotiny, další zemřel na stáří, jiného skolila vodnatelnost či zánět pobřišnice „V matrice je speciální rubrika – příčina úmrtí. A protože ty příčiny, které tam byly napsány, jsou přirozené, tak určitě nešlo o nějaké vraždy nebo nějaké zákeřnosti, protože i v té době se takové věci samozřejmě dost přísně sledovali. A když by tam bylo nějaké podezření, tak by to byly vyšetřovali příslušné orgány, „konstatuje Bzdušek s tím, že případně by v matrice byla alespoň zmínka o náhlé smrti.

Přece jen se však u jejího čtvrtého manžela, který byl vysloužilým vojákem, objevuje určité podezření. „Vrátil se do své rodné obce, založil si hospodářství, hned se oženil a po roce a čtvrt manželství se mu podařilo zemřít. A v matrice je poznámka, že zemřel na následky otřesu mozku. A v tom původním článku byl ten případ napsán jako nešťastný pád. Čili tam by bylo určité podezření, že příčina smrti byla celkem podezřelá, „prozradil pro Dobré noviny Bzdušek.

Nad příběhem sedminásobné vdovy však stále visí otazníky, protože pan Bzdušek zatím nenašel prapůvodní zdroj tohoto případu, a tak není jisté, kdo a s jakým motivem ho zveřejnil. Přesto si však za svou usilovnou práci vysloužil zápis do České knihy rekordů.

O tom, proč je Catharina takříkajíc světovou rekordmankou, se více dozvíte z přiloženého videochatu.