5 zemí, kde nejméně trávíte dovolenou Cestování

5 zemí, kde nejméně trávíte dovolenou Cestování
5 zemí, kde nejméně trávíte dovolenou Cestování

Ačkoli podle zprávy Nielsen Admosphere o prázdninách v roce 2019 češi utratili v průměru 23000 Kč na osobu na cesty s cestovními kancelářemi (nárůst o 1200 Kč ve srovnání s loňským rokem), drtivá většina cestujících se stále snaží, aby byly roční cesty přiměřené z hlediska výdajů. Které destinace budou pro naši peněženku nejvýhodnější?

Kam na levnou dovolenou
Kam na levnou dovolenou

Kam na levnou dovolenou ?

Při plánování nákladově efektivní dovolené stojí za to sledovat výroční zprávy, které mimo jiné připravují agentury a organizace zabývající se cestovním ruchem. Umožní vám zjistit, kam Poláci nejčastěji chodí. Podle tiskové mluvčí Polské komory cestovního ruchu Ewy Kubaczykové „je podle údajů o rezervacích multiagentů, členů Polské komory cestovního ruchu (PIT), rok 2019 návratem destinací o několik let méně přítomných na trhu: Turecko, Egypt a Tunisko. “

PIT také naznačuje, že během posledních letních prázdnin polští turisté velmi často jezdili do Bulharska, Chorvatska, Albánie a také do Španělska. Samozřejmě ne všechny tyto země lze považovat za „levné“, i když výše výdajů závisí na mnoha otázkách. Je nutné brát v úvahu nejen samotné cestování a ubytování, ale také stravování, ceny atrakcí, poplatky za komunikaci či ceny v obchodech.

Neměli byste zapomenout na vhodné zajištění cesty. I když to zvýší náklady, ukáže se jako nezbytná ochrana v případě nehod nebo jiných nepříjemných událostí. Při nákupu pojistky musíte samozřejmě myslet na celou rodinu. V Nationale-Nederlanden najdete například cestovní pojištění, které zajišťuje výplatu výhod v případě zkrácení nebo zrušení cesty, stejně jako problémy se zavazadly nebo autem.

Kde hledat levné dovolené
Kde hledat levné dovolené

Kde hledat levné dovolené?

Na dovolenou můžete počítat nejen tehdy, když je pečlivě naplánováno vše, i ty nejmenší výdaje. Budou také výsledkem efektivního výhodného lovu, tj. Nabídek na poslední chvíli. Obvykle se objevují několik nebo deset dní před odletem – týkají se výletů, které nemohly být prodány nebo kterých se někdo vzdal na poslední chvíli. Úřad chce ztratit co nejméně, proto snižuje ceny takových cest, aby nalákal potenciální zákazníky.

Kde hledat takové nabídky? K tomuto účelu je nejlepší používat internet. Lovci příležitostí by měli neustále navštěvovat webové stránky cestovních kanceláří i jejich profily na sociálních sítích. Je však třeba mít na paměti, že takový lov má své vlastní zákony. Na čem tedy záleží nejvíce?

 • Rychlost  Na propagačních nabídkách je to, že rychle zmizí, i když jsou na výlety, které se uskuteční za pár dní. Skuteční lovci navštěvují příslušné webové stránky a profily každých několik desítek minut, zatímco lidé, kteří nemají příliš mnoho volného času, těží ze zvláštních upozornění, tj. Oznámení o nových nabídkách.
 • otowość – prázdniny na poslední chvíli se nejčastěji realizují během několika dní od zakoupení nabídky. Připravme se tedy předem na možný odjezd.
 • Flexibilita – nikdy nevíte, o čem takové nabídky budou. Může se ukázat, že bude příležitost jít na místa, která dosud nebyla na „seznamu snů“. Je na cestujícím, zda příležitost využije či nikoli.
Last Minute - kdy je nejlevnější
Last Minute – kdy je nejlevnější

Last Minute – kdy je nejlevnější?

Ačkoli můžete propagační nabídky lovit po celý rok, je vhodné uvést měsíce, kdy se objevují nejčastěji. Výzkumy ukazují, že první takové období začíná hned po květnovém víkendu a trvá do poloviny června. Hotely se často rozhodnou propagovat a cestovní kanceláře nakupují letadla. Červenec je také měsícem, kdy se často objevují nabídky Last Minute. Totéž platí pro předvánoční období a začátek roku. Některé cestovní kanceláře mají ve zvyku zveřejňovat propagační nabídky ve vybraných časech. Proto stojí za to pečlivě prozkoumat předchozí příležitosti, které se na vybraných webových stránkách objevily.

Jak najít levné letenky?

Cestovní výdaje jsou důležitou součástí výdajů na dovolenou. Zvláště pokud jde o nákup letu. Stejně jako v případě nabídek od cestovních kanceláří však i v tomto případě mohou cestovatelé počítat se skutečnými výhodnými nabídkami. Stojí za to sledovat webové stránky a profily dopravců i webové stránky vyhledávače letů v naději, že se objeví nabídky Last Minute. Zvláštní upozornění informující o nejnovějších propagačních akcích se ukáží jako mimořádně užitečná.

Levné dovolené v zahraničí - kam jet
Levné dovolené v zahraničí – kam jet

Levné dovolené v zahraničí – kam jet?

V roce 2017 připravili specialisté webu Momondo.pl analýzu zemí navštívených Poláky a porovnali je s náklady na dovolenou v Polsku. Jeho výsledek vám umožní určit, které destinace budou nejlevnější – nejen z hlediska nákladů na ubytování, ale také z hlediska jídla, veřejné dopravy nebo ceny atrakcí.

 1. Atraktivní hlavně díky levným výrobkům a službám. V případě této destinace se vyplatí hledat levné letenky – nejlepší nabídky budou za zpáteční letenky stát méně než tisíc zlotých. Výrazná snížení jsou viditelná zejména po letní sezóně. V září stojí prohlídky až o 30% méně a počasí je pro koupání na moři stále příznivé. Více o dovolené v Turecku jsme psali v článku: Prázdniny v Turecku – jak se připravit?
 2. Černá Hora
  Země, která si neustále získává popularitu mezi turisty z Polska. Především kvůli nádherným přírodním okolnostem (Jaderské moře na jedné straně a hory na straně druhé), stejně jako relativně levný život. Průměrné ceny potravinářských výrobků jsou mnohem levnější než v Polsku a ceny ubytování začínají od 12 EUR na osobu. Apartmány umístěné u moře budou o něco dražší, cena jedné noci je asi 30 euro. Zdá se však, že ceny v Černé Hoře každý rok rostou. Pravděpodobně to souvisí s rostoucím počtem turistů.
 3. Maďarsko Za let do Budapešti musíte
  zaplatit přibližně 300 PLN. Cestující mohou také počítat s širokou škálou autobusové dopravy. Ceny v Maďarsku se příliš neliší od cen v Polsku, zvláště když vezmeme v úvahu potravinářské výrobky. Víno bude mnohem levnější. Za nejlevnější ubytování zaplatíme asi 10-15 euro. Ceny v restauracích však mohou být trochu překvapivé. Večeře pro jednu osobu stojí dokonce 12 eur.
 4. Bulharsko
  Stejně jako v případě maďarské destinace lákají turisty levné cestovní náklady a nízké ceny. Důležité je, že to platí i pro nejoblíbenější letoviska. All-inclusive dovolenou v této zemi lze rezervovat za pouhých 1 200 PLN, ale za tuto cenu byste neměli očekávat vysoký standard. Přesto za 1 800 zlotých můžeme očekávat dobrou úroveň odpočinku.
 5. Indie
  Jak ukázala analýza společnosti Momondo, průměrné náklady na dovolenou v této zemi jsou o 40% nižší než v Polsku. Je to hlavně kvůli velmi nízkým cenám v restauracích a obchodech. Za večeři v restauraci zde zaplatíme od 7 PLN do 15 PLN, nejdražší jídlo v nejlepších prostorách stojí až 100 PLN. Ceny ubytování se pohybují od 10 do dokonce několika set zlotých, takže je snadné vybrat si hotel, který vyhovuje našemu rozpočtu. Samotná cesta může být problém – proto stojí za to hledat ty nejlepší nabídky.

Bezpečnost především

Bez ohledu na zvolený směr stojí za to postarat se o ochranu cesty, například zakoupením cestovního pojištění pro vaše dítě a sebe. Poskytne nejen pomoc v případě nehody nebo nemoci, ale také náhradu nákladů v případě zrušení nebo zkrácení cesty, dopravy do Polska, jakož i právní pomoc a podporu tlumočníka. Cestovní pojištění je proto komplexní ochranou v mnoha situacích, na kterých byste neměli šetřit, tím více, že jeho cena začíná již od 4 PLN za den.